Czekolada to jeden z ulubionych deserów wielu osób, nie tylko kobiet. Jednak czy wiesz, że oprócz tego, że smakuje pysznie, może również zawierać ważny składnik mineralny, jakim jest magnez? Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających ze spożywania czekolady oraz jej potencjalnym wpływie na Twoje zdrowie.
- I gdzie w tym wszystkim jest magnez?
- Czy może tylko przyciąga jak magnes?
Słowem dygresji o magnezie
Pamiętaj, że ten artykuł ma tylko i wyłącznie charakter ciekawostki i informacji ogólnych. Jeśli z dowolnych powodów podejrzewasz u siebie zaburzenia związane z niedoborami magnezu, to skontaktuj się z lekarzem albo z lekarzem dietetykiem. Bądź odpowiedzialna i dbaj o siebie!
Czekolada a magnez – dlaczego to ważne?
Magnez jest jednym z kluczowych składników mineralnych odpowiedzialnych za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu nerwowego oraz serca. Niedobór magnezu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie mięśni, problemy ze snem, stany lękowe, osłabienie paznokci, wypadanie włosów i inne, o których można przeczytać między innymi w artykule mgr Agnieszki Nowak dla serwisu Diagnostyka Plus.
Czekolada, zwłaszcza ta gorzka, może być dobrym źródłem magnezu. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje czekolady są równie bogate w ten składnik mineralny.
Jakie rodzaje czekolady są najlepszym źródłem magnezu?
Najlepszym źródłem magnezu jest gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao (m.in. 70%). Im więcej kakao w czekoladzie, tym większa szansa na znaczną ilość magnezu. Warto zwrócić uwagę na etykiety i wybierać produkty, które zawierają jak najmniej dodatków, tak aby skorzystać z pełnych korzyści zdrowotnych czekolady.
Według pomiarów i badań USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) ciemna czekolada o zawartości kakao 45-59% w 100 g zawiera 146 mg magnezu.
Natomiast normy żywienia dla kobiet według publikacji Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie dla Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują między 255 a 320 mg magnezu na dobę zależnie od wieku (m.in. zestawienie ze strony 277).
Jak spożywać czekoladę, aby cieszyć się korzyściami magnezu?
Najlepiej spożywać czekoladę w umiarkowanych ilościach, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii i cukru. Na to drugie zawsze możesz wybierać czekolady bez dodatku cukru.
Wiernie cytując Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, „Należy jednak pamiętać, że czekolada zawiera także cukier” i to nas powinno w wielu przypadkach stopować przy spożyciu czekolady. Nie oznacza to, że powinniśmy ją porzucać, o nie, nie, nie! Przecież nawet na łamach bloga odpowiadaliśmy już między innymi na pytanie, ile kofeiny ma czekolada, co oznacza jej obecność w tej czekoladowej przyjemności. Oprócz tego w czekoladzie znajduje się teobromina i czekolada jest też źródłem pozytywnie wpływających na organizm flawonoidów.
Dobrze, aby czekolada nie była jedynym źródłem magnezu w diecie, który można znaleźć w takich produktach jak: pestki dyni, awokado, kakao, migdały, orzechy, szczaw, szpinak czy koperek.
Podsumowanie magnezu w czekoladzie
Czekolada może być smacznym źródłem magnezu, który jest niezbędny dla naszego zdrowia. Wybierając gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao, możemy dostarczyć organizmowi nie tylko przyjemności smaku, ale także ważnego składnika mineralnego. Pamiętaj jednak, aby spożywać ją z umiarem i w ramach zrównoważonej diety. Czekolada nie zastąpi Ci pełnowartościowego posiłku!
Niezależnie, czy Ty wybierasz czekoladę ze względu na to, że jest źródłem magnezu, czy dlatego że działa na Ciebie jak magnes, w deserowych i gorzkich jej odpowiednikach magnez ona zawiera.
Przyciągająca magnez jak magnes czekoladowa konkluzja
W powyższym artykule omówiono ważność magnezu zawartego w czekoladzie, rodzaje czekolady będące najlepszym źródłem tego składnika mineralnego oraz zalecenia dotyczące spożywania czekolady. Dodatkowo zwrócono uwagę na korzyści zdrowotne płynące z regularnego spożywania czekolady oraz konieczność zachowania umiaru w ilości spożywanej. Jako grupa docelowa zostały wzięte pod uwagę kobiety zainteresowane aspektami zdrowego odżywiania. Artykuł ma na celu edukację oraz zwrócenie uwagi jak ważne są źródła magnezu w ramach zrównoważonej diety.
Pamiętaj! Lekarz nie gryzie (przynajmniej pacjentek), lekarz dietetyk też nie (chyba że zdrową kanapkę lub czekoladę po godzinach), w razie jakichkolwiek wątpliwości i objawów, kontaktuj się z nimi.