Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty… a jak mamy już lato albo jesień, czy nawet zimę? Niezależnie od pory roku jako ludzie jesteśmy zależni od zapachów. Często też przyjmujemy się, że to i owo przemija, także zapach. Podobnie jest z lawendą. Na szczęście w dowolnym momencie możemy cieszyć się jej aromatem dzięki zapachom olejku eterycznego z lawendy albo olejku eterycznego z lawendy i ylang ylang. Jednak jeśli mamy już „żywą” lawendę to jak zachować jej zapach. Dziś podpowiemy Ci, czy warto trzymać lawendę w wazonie z wodą czy może lepiej bez. Dowiedz się, jak cieszyć się jej urokiem przez wiele dni.
Lawenda w wazonie z wodą czy bez?
Lawenda to roślina, która kojarzy się nam z pięknym zapachem i delikatnym wyglądem. Często stosuje się ją jako dekorację w domu, aby dodać mu świeżości. Po jej otrzymaniu lub zebraniu (gdy już wiesz kiedy i jak zbierać lawendę), pozostaje dylemat czy lepiej trzymać lawendę w wazonie z wodą czy bez. Rozpatrzmy obie możliwości.
Lawenda w wazonie z wodą
Trzymanie lawendy w wazonie z wodą nie jest wskazane. Lawenda jest rośliną dość wrażliwą na wilgoć. Co prawda w warunkach domowych potrzebuje ona więcej wody niż w ogrodzie. Mimo to, zbyt wilgotne podłoże może zaszkodzić jej korzeniom i po prostu zacznie gnić.
Tak, zdjęcie dodane do tego wpisu, było małą prowokacją.
Pamiętaj, że nawodnienie jest ważne, ale latem TY bardziej potrzebujesz nawodnienia niż Twój bukiet lawendy. Pij wodę!
Lawenda w wazonie bez wody
Lawenda można przetrzymywać w suchym miejscu. Gdy już Twój bukiet lawendy przestanie pełnić głównie funkcje dekoracyjne, możesz zawiązać pęczki łodyg i powiesić je do góry nogami, aby lawenda wyschła. Dzięki temu zachowa swoje właściwości. Więcej w tym temacie dowiesz się w artykule: Jak suszyć lawendę, żeby nie straciła koloru na naszym blogu.
Werdykt: Lepiej jest trzymać ściętą lawendę w wazonie bez wody. Gdypotrzebne jest nawilżenie powietrza i lawendowy aromat to lepiej użyć olejku lawendowego dodanego do dyfuzora zapachowego lub nawilżacza powietrza.
Jak zachować lawendę na dłużej?
Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zachować lawendę świeżą i piękną przez długi czas:
- Jeśli suszysz lawendę, pamiętaj o jej przechowywaniu w suchym miejscu.
- Unikaj bezpośredniego kontaktu z słońcem i źródłami ciepła.
- Wysuszone kwiaty lawendy przechowuj w lnianych woreczkach lub materiałach, które przepuszczają powietrze.
Natomiast w dowolnym momencie, bez suszenia, możesz cieszyć się nie tylko lawendowym zapachem z pomocą dyfuzora zapachowego do aromaterapii albo kominka.
Podsumowanie
Lawenda to piękna roślina o charakterystycznym i dobroczynnym zapachu, którą warto mieć w swoim domu. Dbając o nią odpowiednio, możesz cieszyć się jej urokiem przez wiele dni.
Zachęcamy Cię do eksperymentowania i znajdowania sposobów, jak jeszcze lawenda sprawdzi się w Twoim domu. Pamiętaj, że używając lawendę do zastosowań spożywczych możesz nawet zrobić ciastka lawendowe albo urozmaicić nią inne potrawy. Wszystkiego lawendowego!