Mole ubraniowe to prawdziwy koszmar każdej … osoby, która trzyma ubrania w szafie. Te drobne insekty potrafią zepsuć nam niejedno ulubione ubranie, pozostawiając na nich nieestetyczne dziury i plamy. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby się ich pozbyć. Jest to przede wszystkim lawenda.
Czym są mole? Poznaj wroga Twoich ubrań!
Mole to drobne owady, podobne do motyli lub ciem. Latają, mają rozmiar około kilku milimetrów i szaro-brązowe barwy. Poszczególne mole różnią się od siebie w zależności od gatunku. Wyróżnić wśród nich można:
Mole ubraniowe i wśród nich królują mól włosienniczek (Tineola bisselliella) oraz mól kożusznik (Tinea pellionella). Nie lubią zapachu lawendy, olejku lawendowego, olejku eukaliptusowego, zapachów cytrynowych i octu. Te zapachy je odstraszają.
Mole spożywcze, do nich głównie zalicza się mklik mączny oraz omacnica spichrzanka. One też nie lubią olejku lawendowego, olejku goździkowego i olejku eukaliptusowego, a także zapachu waniliowego i samego olejku waniliowego.
Wyróżnić też trzeba mol jako jednostkę liczności materii stosowaną głównie w chemii. Stosuje się go tak samo jak podobne jednostki liczności: tuzin (12), mendel (15), kopa (60) tylko, że wynosi on: 6,02214076× 1023.
Spokojnie w Mercado olejki odmierzamy na sztuki, a ich pojemność w mililitrach. Z molami pomagamy walczyć.
Dlaczego mole lubią nasze ubrania?
Dorosłe mole ubraniowe nie jedzą ubrań. Larwy moli ubraniowych jedzą ubrania! Uwielbiają tkaniny z naturalnych włókien, takich jak wełna, jedwab, bawełna, moher, futra, a nawet pierze i pióra. Ponadto lubią ciepłe i wilgotne środowisko oraz ciemne zakamarki, dlatego często gnieżdżą się w szafach i szufladach z ubraniami.
Bądź czujna! Jeśli widzisz dorosłego mola, możesz być pewna, że larwy już gdzieś żerują.
Dlaczego lawenda jest skutecznym sposobem na mole?
Lawenda znana jest nie tylko ze swojego pięknego wyglądu i przyjemnego zapachu, ale również ze swoich właściwości odstraszających mole. Zapach lawendy jest dla nich bardzo intensywny i nie do zniesienia dla tych insektów, co sprawia, że unikają miejsc, gdzie wyczują jej zapach.
Więcej o właściwościach i tym dlaczego olejek lawendowy odstrasza tego typu insekty, pisaliśmy w artykułach:
Jak użyć lawendy, aby się pozbyć moli ubraniowych?
Najprostszym sposobem na wykorzystanie lawendy w walce z molami jest umieszczenie woreczków z lawendą w szafach z ubraniami oraz stosowanie olejku lawendowego w dyfuzorze zapachowym w pomieszczeniu z garderobą. Jednak to działanie odstraszy mole od zagnieżdżenia się w szafie. Co zrobić, gdy już Ci niechciani lokatorzy, mole już się zadomowią i uwiją gniazdo?
Jak posprzątać szafę z molami? Jak pozbyć się moli z szafy?
- Obejrzyj dokładnie całą szafę i wszystkie ubrania.
- Przejrzyj wszystkie ubrania i posegreguj na te już zaatakowane przez mole i te jeszcze nie.
- Wszystkie ubrania należy wyprać. Najlepiej osobno, jeśli te już zaatakowane nie nadają się do użytku, to trzeba je zutylizować. Najlepiej spalić. Tak, nawet jeśli jest to ulubiony zimowy golfik.
- Jeśli masz taką możliwość, to odratowane ubrania po wypraniu spakuj w worki i zamróź na 72 godziny, aby zabić ewentualne niedobitki moli.
- Całą szafę i wszystkie półki wyczyść wodą z octem oraz wodą z olejkami eterycznymi (lawenda, owoce cytrusowe, eukaliptus), a także środkami czyszczącymi najlepiej o takich lub zbliżonych zapachach.
- Podobnie wyczyść inne tego typu miejsca i zakamarki w całym domu.
- Mole spożywcze nie przepadają za zapachami sosnowymi, więc sprawdź, z jakiego drewna masz szafę (o ile z drewna) i czy nie masz możliwości użyć innej.
- Ubrania z szafy przewietrz i zaplanuj ich regularniejsze wietrzenie (mole ubraniowe nie lubią słoneczka i przewiewnych miejsc).
- Uzbrój szafę w worki i poduszki nasączone olejkiem lawendowym i ustaw dyfuzor zapachowy bliżej szafy.
Inne sposoby na walkę z molami
Oprócz lawendy istnieje kilka innych sposobów na pozbycie się moli ubraniowych. Można użyć cedru, goździków, eukaliptusa czy mięty.
Rzadziej stosowaną alternatywą są igły sosnowe, woreczki z igłami sosny oraz stosowanie pokrewnych zapachów.
Warto również regularnie wietrzyć swoje ubrania i regularnie sprzątać swoje szafy.
Dzięki prostym sposobom i naturalnym składnikom można skutecznie pozbyć się moli ubraniowych i chronić nasze ubrania przed zniszczeniem. Pamiętajmy, że profilaktyka jest kluczem do utrzymania ubrań w nienagannej kondycji!
Bądź proaktywna w walce z molami i ciesz się swoimi ulubionymi ubraniami dłużej!