Czy marzysz o aromatycznym dodatku do szafy lub sypialni? Woreczki z suszonymi kwiatami lawendy mogą być idealnym rozwiązaniem! Są nie tylko piękne, ale także mają właściwości relaksujące i odstraszające niektóre owady. Co więcej, taki woreczek możesz zrobić samodzielnie i wzmocnić go dodatkowo olejkami, oczywiście lawendowymi. Zobacz z nami jak uszyć własne woreczki z lawendą.
Sadzić, zbierać, suszyć, uszyć, skropić, zlawendalizować!
Gdzie mogę użyć woreczków z lawendą?
Tam, gdzie dusza zapragnie! Standardowo możesz je powiesić w szafie, włożyć do szafki na buty, podwiesić w samochodzie, położyć w szufladzie z rzeczami czy po prostu w ozdobnej misie na stole obok ciasteczek lawendowych.
Skąd wziąć lawendę do woreczków zapachowych?
- Najlepiej w tym celu zebrać świeżą lawendę w lipcu lub sierpniu. Więcej szczegółów, dlaczego tak znajdziesz we wpisie: Jak i kiedy zbierać lawendę?
- Następnie należy zebraną lawendę wysuszyć z dala od słońca, by nadawała się do umieszczenia w woreczkach. Tutaj też służymy Ci pomocą i dokładniejsze instrukcje znajdziesz w artykule: Jak suszyć lawendę?
To teraz czas na same woreczki, takie ekologiczne, które w większych rozmiarach (bardziej odpowiednich do warzyw i owoców) znajdziesz w Mercado.
Jak zrobić woreczki z lawendą?
Musisz kupić lub uszyć przewiewny woreczek, umieścić w nim ususzoną lawendę, przewiązać i umieścić tam gdzie chcesz. Brzmi prosto? Zobaczmy to krok po kroku, począwszy od potrzebnych materiałów.
Co potrzebujesz do zrobienia woreczków zapachowych z lawendą?
- Suszone kwiaty lawendy,
- przewiewna naturalna tkanina (np. bawełna, len) lub organza,
- nici do szycia,
- igła,
- nożyczki,
- sznurek,
- kolorowe wstążki do ozdoby.
Instrukcja jak zrobić woreczek zapachowy z lawendą
- Przygotuj tkaninę. Możesz użyć gotowego kawałka tkaniny lub też wykorzystać stare koszulki, lub pościel. To świetny sposób na nadanie rzeczom drugiego życia, gdy sprzątasz szafę!
- Wytnij dwa równe prostokąty tkaniny o wymiarach około 10 cm na 15 cm.
- Jeśli masz czas i pomysł to wyszyj lub wyhaftuj na nich ozdobny kwiat, lub napis.
- Złóż oba kawałki tkaniny razem, tak aby strona zewnętrzna była w środku.
- Zszyj trzy strony tkaniny, pozostawiając czwartą otwartą. Możesz to zrobić gęstym ściegiem fastrygowym.
- Przewiń woreczek na drugą stronę. Możesz ponownie go obszyć, lecz nie jest to konieczne.
- Wsyp suszone kwiaty lawendy do wnętrza woreczka.
- Przewiąż worek mocno sznurkiem i ozdób wstążką, np. fioletową.
- (OPCJONALNIE) Możesz zszyć otwartą stronę woreczka, zamiast ją przewiązywać, w ten sposób uzyskasz małą poduszeczkę z lawendą.
Gotowe! Jeśli się spodziewałaś kota w worku, to zamiast tego masz lawendę w woreczku. Chyba lepiej prawda?
Jak zachować aromat lawendy na jeszcze dłużej?
Jeśli chcesz zachować intensywność aromatu lawendy przez dłuższy czas, oto kilka wskazówek:
- Regularnie wyciągaj woreczki z lawendą na zewnątrz i potrząsaj
- Przechowuj woreczki z lawendą w miejscach suchych i zacienionych, aby zapobiec rozkładowi kwiatów.
- Możesz co jakiś czas dodać kilka kropel olejku lawendowego na woreczki, aby odświeżyć i wzmocnić ich aromat.
Czy mogę dodać inne kwiatki do saszetek zapachowych?
Jak najbardziej! Wiele kwiatów oraz ziół posiada atrakcyjne aromaty. Oprócz polnych kwiatów na wypełnienia nadają się także bazylia, tymianek, cynamon czy majeranek oraz mięta.
Dodatkowo tego typu mieszanki mogą działać odświeżająco w małych pojemnikach i szafkach na przykład na buty. Do takich woreczków, zamiast lawendy możesz dodać liście zielonej herbaty, liście mięty czy goździki.
Woreczki zapachowe na drogę i nie tylko
Możesz też tak skomponowane woreczki powiesić w samochodzie. Nawet mogą być trochę „choinkowe” jeśli zrobisz je na bazie igieł sosnowych.
Niezależnie od wsadu woreczków domyślnie przeznaczonych na lawendę, ich działanie możesz wzmocnić naturalnymi olejkami eterycznymi.
Podlawendowując
Tworzenie własnych woreczków z lawendą jest satysfakcjonujące. Dzięki nim Twoje szafy będą zawsze pachnące i gotowe na przyjęcie nowej garderoby. Co więcej, możesz jeszcze bardziej podtrzymywać ich zapach dzięki naturalnym olejkom zapachowym, a gdy zostanie Ci ich więcej, to możesz je zawsze dodać do dyfuzora.