Cześć miłośniczko natury! Już wkrótce sezon na spacery i pikniki na świeżym powietrzu. Dlatego warto zastanowić się, jak można skutecznie chronić się przed kleszczami. Jednym z popularnych i naturalnych sposobów na odstraszanie tych niechcianych gości jest olejek lawendowy.
Wynika to z ustanowionych i obowiązujących praw natury. W końcu sama etymologia słowa lawendowy zawiera LAW, czyli z angielskiego prawo. Potem jest END, czyli koniec. Razem to oznacza koniec prawa dla kleszczy na żerowanie w obecności olejku lawendowego.
To oczywiście żart, ale lawenda nie to, że lawenda odstrasza kleszcze, tylko z trochę innych powodów wynikających z jej właściwości.
Co to jest olejek lawendowy?
Olejek lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy, rośliny znanej ze swoich właściwości kojących i relaksujących. Posiada przyjemny zapach, który sprawia, że jest chętnie stosowany w aromaterapii oraz do produkcji perfum i kosmetyków. Brzmi ładnie i przyjemnie i tak jest … przynajmniej dla człowieka.
Jak działa olejek lawendowy na kleszcze?
Według niektórych badań, olejek lawendowy może działać odstraszająco na kleszcze. Jego intensywny zapach ma potencjał zniechęcający dla tych pasożytów, co może sprawić, że będą unikać obszarów pokrytych tym olejkiem. Jedną z wielu osób badających te aspekty jest Aaron Gross, profesor toksykologii i fizjologii w Virginia Tech. Na łamach time.com przedstawił bardzo obrazowy opis działania olejków na kleszcze. „(olejki eteryczne) nie maskują ludzkiego zapachu dla kleszczy, (…) istnieją badania, które pokazują, że olejki eteryczne mogą działać na określone receptory w układzie nerwowym”.
Jakkolwiek mądrze to brzmi, kleszcze nie lubią zapachu lawendy. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne nie maskują ludzkiego zapachu przed owadami i pajęczakami jak popularny N,N-Dietylo-m-toluamid czyli sklepowy DEET.
Jak korzystać z olejku lawendowego jako odstraszacza kleszczy?
Najprostszym sposobem jest rozproszenie kilku kropel olejku lawendowego na skórę lub odzież przed wyjściem na spacer do lasu czy parku. Można również dodać kilka kropel do balsamu lub żelu do ciała. Pamiętaj jednak, aby olejek był odpowiednio rozcieńczony, aby uniknąć podrażnień skóry.
Należy pamiętać, że olejki eteryczne są lotne. Dlatego dość szybko odparowują. Oznacza to, że w celu stosowania ich jako odstraszacze, konieczne jest ich regularne nakładanie.
Co więcej, praktyka wykazuje, że najlepiej sprawują się preparaty składające się z kilku różnych olejków eterycznych niż z tylko z lawendowego. Wynika to między innymi z różnic gatunkowych i środowiskowych odstraszanych „żyjątek”, one też tak jak człowiek, do niektórych rzeczy mogą się przyzwyczaić.
Jak zrobić własny preparat na kleszcze na bazie lawendy?
Domowych sposobów na repelenty na kleszcze jest wiele. Jeden z prostszych przedstawiamy poniżej:
- Wymieszaj 2 łyżki oleju stanowiącego bazę (jojoba, kokosowy).
- Dodaj 10 kropli olejku lawendowego.
- Dodaj 5 kropli olejku eukaliptusowego lub olejku geranium.
- Dodaj 5 kropli olejku miętowego lub olejku bazyliowego.
I teraz kleszcze mogą się Ciebie bać!
Olejek lawendowy może być skutecznym naturalnym sposobem na odstraszanie kleszczy, jednak warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Jeśli chcesz cieszyć się spokojnymi spacerami, sięgnij po lawendową siłę natury!