Kleszcze to małe, lecz potencjalnie niebezpieczne stworzenia, które mogą przenosić różnego rodzaju choroby, w tym boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią ochronę przed nimi. Jednym z ciekawych rozwiązań, które są promowane to suplementacja witaminą B. Zobaczmy, czy przyjmowanie witaminy B, może być skutecznym sposobem na odstraszanie tych niechcianych pasożytów. Śledztwo czas zacząć!
Korzyści witaminy B w walce z kleszczami
W sieci powielana jest opinia, że spożywanie witaminy B przez ludzi może zmienić zapach ciała w taki sposób, który odstrasza kleszcze.
Zmiana składu potu wpływa na kleszcze
Nawet na stronie Polskiej Policji, a dokładnie Stołecznego Magazynu Policji (domena rządowa!) znajdziemy artykuł, w którym na końcu znajdziemy stwierdzenie w ramach ciekawostki:
„Dieta bogata w witaminę B świetnie sprawdza się w profilaktyce przeciwko kleszczom. Niektóre witaminy z grupy B zmieniają skład wydzielanego przez nas potu, który jest mocno wyczuwalny przez kleszcze. Witaminę B znajdziemy w piwie, wątróbce, drożdżach, orzechach, szpinaku lub kaszy” (pogrubienia nie są oryginalne ze źródła)
Witamina B odstrasza także komary?
Z drugiej strony zaś można znaleźć informacje, że suplementacja witaminą B odstrasza także komary. Dodatkowo, posiłkując się dalej komunikatami, w ramach PAP (Polskiej Agencji Prasowej) i ich działalności dotyczącej przedstawiania wątpliwych informacji (#FakeHunter) znajdziemy opinie o wpływie witaminy B na komary, jako przynajmniej niepotwierdzonej.
Niejednoznaczne wyniki badań
Z trzeciego punktu widzenia, samych badań jest dość mało i są co najmniej niejednoznaczne, ale raczej ze wskazaniem, że niekoniecznie witamina B w tym witamina B1 (tiamina) ma na to wpływ. Przykładowe badanie w tym kierunku: Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review.
Gdzie w takim razie leży prawda? Skąd to przekonanie o działaniu suplementacji witaminy B na kleszcze i komary? Czy rzeczywiście je odstrasza? Pewnie prawda leży gdzieś pośrodku. Kontynuujmy śledztwo i skupmy się bardziej na pocie, bo on we wszystkich wątkach obok witaminy B się pojawia.
Czy witamina B, B1, B12 wpływa na pot i co mają do tego kleszcze?
Zarówno kleszcze jak i komary w pierwszej kolejności wyczuwają ciepłotę ludzkiego ciała i pot (w tym kwas mlekowy i amoniak). Zresztą pisaliśmy o tym w powiązanych artykułach (tak zacytujemy teraz sami siebie):
- Czy olejek herbaciany odstrasza kleszcze?
- Czy olejek lawendowy odstrasza kleszcze?
- Czy olejek lawendowy odstrasza komary?
- Jakich zapachów nie lubią komary?
Natomiast niedobory witaminy D3 oraz witamin z grupy B bardzo często wpływa na nadmierne pocenie się. Z tym stwierdzeniem świat naukowy jest zgodny. Pamiętajmy, że nie chodzi o to, że leje się z nas strumieniami, tak małe organizmy jak kleszcze wyczuwają dużo mniejsze zmiany niż my.
Skąd mogą brać się niedobory tiaminy (B1)?
Do podstawowych powodów niedoborów tiaminy należą:
- długotrwały stres,
- nieodpowiednia dieta,
- „dieta” obfitująca w alkohol oraz przyjmowaną w NADMIARZE kawę i herbatę.
Tak, spożywając alkohol, gorzej wchłania się witaminy w tym witaminę B1 (tiaminę), do tego też zmienia się gospodarka płynów w organizmie, skład potu, intensywność pocenia.
Reasumując, przyjmując, że sama tiamina nie odstrasza kleszczy, to jako witamina wpływa nie tylko ogólnie na nasze zdrowie, ale też na aspekty związane z poceniem i byciem wykrywalnym przez kleszcze, a nawet komary.
Jak wybrać odpowiednią formę witaminy B?
Witamina B występuje w różnych formach, dlatego warto zastanowić się, która będzie dla nas najlepsza. Możemy wybierać między suplementami w formie tabletek musujących, kapsułek czy płynów. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę witaminy B. Bez konsultacji, nie należy przyjmować dawek większych, niż zalecane jest na opakowaniach!
Gdzie można znaleźć witaminę B?
Witamina B występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, wątroba, ryby, jaja, orzechy, skorupiaki, paluszki krabowe, banany, szpinak. Jednak to które produkty, której witaminy, B1, B12 itd. zawierają najwięcej to materiał na osobny artykuł.
Inne środki profilaktyczne na kleszcze oprócz witaminy B
Trzeba pamiętać, że samo stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji witaminy B nie wystarczy. Dobrze jest korzystać z odpowiednich zapachów odstraszających owady oraz dbać o swoje zdrowie np. poprzez produkty zawierające czystek i wspomagające układ odpornościowy.
Podsumowanie
Mimo że brak jednoznacznego stwierdzenia, iż witamina B odstrasza kleszcze, to warto zastanowić się nad regularną suplementacją witamin grupy B, poprawić naszą gospodarkę wodną, potliwość i potencjalną wykrywalność przez kleszcze i komary (poprzez pot). Pamiętajmy również o odpowiedniej diecie bogatej w produkty zawierające witaminę B, aby zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w walce z kleszczami. Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie zaniedbuj swojej ochrony!