Wiosenny i letni czas to idealny moment na relaks na świeżym powietrzu, jednak często przeszkadzają nam wtedy niechciani goście, czyli komary. Te uciążliwe owady mogą zepsuć nam przyjemny wieczór na tarasie lub grilla w ogrodzie. Jednym ze sposobów na ochronę przed nimi jest stosowanie zapachów, których komary po prostu nie lubią.
Zobaczmy, co możemy zrobić, by już nigdy nie powiedzieć:
Wszystko by się udało gdyby nie te wścibskie komary!
Dlaczego komary niektóre zapachy lubią, a innych nie lubią?
Kiedy planujemy spędzać czas na zewnątrz, warto wiedzieć, które zapachy i czynniki przyciągają komary. Przede wszystkim po to, aby ich obecnością nie zakryć innych zapachów. Zestawmy ze sobą kilka faktów:
- Ludzi gryzą komarzyce i to zapłodnione, bo potrzebują krwi do produkcji jaj. Ponieważ chodzi o rozród, są tak bardzo natrętne.
- Według wielu niezależnych opinii komary mogą zlokalizować potencjalną ofiarę z odległości 50 metrów, na podstawie obecności CO2 pochodzącego z wydychanego powietrza. Oznacza to, że po wysiłku jak więcej oddychamy, po posiłku, a także jak jesteśmy otyli to łatwiej nas namierzyć jako źródła krwi.
- Produkty potne takie jak kwas mlekowy i amoniak. Za pomocą tych zapachów komary w dużej mierze do nas lgną. Bo po prostu się pocimy. Dlatego oprócz używania dodatkowych zapachów, warto zadbać o antyperspiranty na przykład w postaci dezodorantów w kremie. No i zimny prysznic też będzie pomocny.
- Alkohol, można znaleźć wzmianki, że naukowcy odkryli, iż osoby pijące są częściej gryzione niż niepijące. Co ciekawe, to też jest pokrewne z oddychaniem, bo w końcu alkohol też trzeba spalić.
- Temperatura ciała, przyciąga komary, co jest powiązane z emisją CO2.
Podsumowując pół żartem pół serio:
Komarzyce traktują człowieka jak budynek, robią mu audyt energetyczny, w tym sprawdzają emisję gazów i do tego kontrolę jak SANEPID.
Okazuje się, że na szczęście istnieje kilka składników zapachowych, które działają odstraszająco na te owady. Oczywiście o ile w parze z nimi ograniczyliśmy czynniki je wabiące.
Jakich zapachów unikają komary?
Zapachy cytrusowe
Komary nie przepadają za intensywnymi zapachami cytrusowymi, dlatego warto korzystać z olejków eterycznych z cytrusów, takich jak olejek z cytryny, olejek pomarańczowy czy olejek z grejpfruta. Można również rozpylać w pomieszczeniach wodę z dodatkiem kilku kropli wybranego olejku „cytrynowego”.
Olejek cytronellowy
Zapach olejku z palczatki cytronelowej to coś, czego nie lubią komary. Co więcej, muchy, kleszcze oraz pchły także za nim nie przepadają. Między innymi dlatego olejek cytronelowy jest często dodawany do świec mających odstraszać komary. Dodatkowo nawet te aspekty są obiektem badań w Polsce, co przy mnogości gatunków komarów jest istotne, że działa na nasze rodzime komary.
Zapach lawendy
Lawenda to roślina, która nie tylko pięknie pachnie, ale też skutecznie odstrasza komary. Można postawić wazon z żywą lawendą na tarasie lub balkonie, a także użyć olejku eterycznego z lawendy do aromaterapii wykorzystując kominek zapachowy lub dyfuzory na olejki eteryczne.
Więcej o tym możesz przeczytać w innym naszym artykule: Czy olejek lawendowy odstrasza komary?
Zioła takie jak mięta czy bazylia
Komary również nie lubią zapachów ziół, takich jak mięta czy bazylia. Można posadzić donice z tymi roślinami na balkonie bądź tarasie, aby odstraszyć owady.
Jak rozprowadzać zapachy, których nie lubią komary?
W tym zakresie mamy sporą swobodę, gdyż można zastosować:
- domowe preparaty na bazie olejków eterycznych,
- świece zapachowe,
- kominki zapachowe na olejki eteryczne,
- automatyczne dyfuzory do olejków eterycznych, wykorzystywane także w aromaterapii, więc nie będą się kurzyć. W ciepłe dni odstraszysz komary, w zimniejsze stworzysz w domu atmosferę Świąt, w razie potrzeby pomoże przy problemach z zatokami, a na co dzień w ogólnym samopoczuciu.
Podsumowanie
Unikanie zapachów, które przyciągają komary, może pomóc nam uniknąć ich uciążliwych ukąszeń podczas letnich wieczorów na zewnątrz. Do kompletu warto wykorzystać naturalne składniki, takie jak olejki eteryczne z cytrusów, lawenda czy zioła, aby cieszyć się spokojnym relaksem na świeżym powietrzu.
Zadbajmy o odpowiednią ochronę przed komarami, ciesząc się jednocześnie przyjemnymi zapachami natury!