Dzisiaj rozwiejemy jedną z największych zagadek dotyczących kleszczy,- czy rzeczywiście potrafią latać? Istnieje wiele niejasności wokół tego tematu, dlatego postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze informacje na ten temat. Poprawcie pilotki i pofruńmy razem do sedna.
Jak wyglądają kleszcze?
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto najpierw poznać trochę bliżej te małe stworzenia. Kleszcze to pajęczaki, nie mają skrzydeł i są jednymi z największych nosicieli chorób przenoszonych przez insekty. Mają one charakterystyczne ciało w kształcie „gruszki”, z małymi głowami i dużym odwłokiem.
Tak wygląda kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) na grafice prezentowanej w materiałach informacyjnych Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego (domena rządowa).
Jak kleszcze poruszają się po środowisku?
Kleszcze są zwierzętami naziemnymi, co oznacza, że nie potrafią latać tak jak muchy czy komary. Poruszają się one za pomocą krótkich nóżek, dzięki którym doskonale poruszają się po roślinach oraz na skórze zwierząt i ludzi.
Mity o lataniu kleszczy
Skoro kleszcze nie posiadają skrzydeł ani innych organów umożliwiających im lot, to skąd się wzięły opowieści o latających kleszczach i mity na ten temat? Poznajmy bliżej innego owada, jakim jest Strzyżak sarni, nazywany też Strzyżakiem jelenim.
Latające kleszcze czy strzyżaki sarnie?
Potocznie na strzyżaki sarnie mówi się, że to latające kleszcze. Z kleszczami mają tyle wspólnego, że atakują swojego żywiciela i piją jego krew. Tak jak nazwa wskazuje, lubują się głównie w sarnach, jeleniach, łosiach (o tym czy też na dzikach, lisach, borsukach, kunach, jenotach i wilkach nie mamy informacji, ale psy też gryzą).
Tak wyglądają strzyżaki jelenie (sarnie) w porównaniu do kleszczy na materiałach informacyjnych Lasów Państwowych (domena rządowa).
Czy strzyżaki sarnie gryzą ludzi?
Strzyżaki sarnie nie rozmnażają się na człowieku. Jednak zdarza im się „omyłkowo” ugryźć człowieka zamiast sarenkę. Dlatego też kopytkując wesoło po lesie zwłaszcza od czerwca do września warto uważać. Chociaż bezpośrednio i jednoznacznie nie stwierdzono, by przenosiły tak groźne choroby dla człowieka jak robią to kleszcze to ugryzienia strzyżaków są uciążliwe. Co więcej, mogą wywoływać reakcję alergiczną. Po prostu: Trzeba uważać.
Co stosować, by odstraszać latające kleszcze (strzyżaki sarnie)?
W celu zniechęcania strzyżaków stosuje się tego samego typu środki co na meszki, kleszcze czy komary zarówno te sztuczne, jak i bazujące na olejkach eterycznych. Jeśli chcesz wiedzieć o nich więcej, to zapraszamy do dedykowanych artykułów w tej tematyce, które znajdziesz na naszym blogu:
- Czy olejek herbaciany odstrasza kleszcze?
- Czy olejek lawendowy odstrasza kleszcze?
- Jakich zapachów nie lubią komary?
- Czy olejek lawendowy odstrasza komary?
Profilaktyka i bezpieczeństwo na świeżym powietrzu
Mimo że kleszcze nie potrafią latać, to ich obecność w naszym otoczeniu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Mogą przenosić różnego rodzaju choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest unikanie kontaktu z nimi oraz regularna kontrola swojego ciała po wizycie na spacerze w lesie czy parku. Nawet jak biegając po lesie, czy podczas wycieczki rozpoznasz, że widziałaś strzyżaki sarnie, a nie kleszcze to i tak koniecznie obejrzyj swoje ciało prewencyjnie pod obecność kleszczy i innych ugryzień.
Taki rytuał oglądania się pod tym kątem to dobra i zdrowa praktyka każdego dnia. Tak samo jak zdrowa zrównoważona dieta, ewentualna suplementacja diety, zachowanie aktywności fizycznej czy branie kąpieli.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wątpliwości dotyczące latania kleszczy. Pamiętajcie, że mimo że nie potrafią one latać, to ich obecność w naszym otoczeniu wymaga zachowania ostrożności i regularnej kontroli, aby uniknąć przynajmniej dyskomfortu, po wyciecze na łono przyrody.
Pamiętaj, że warto:
Biegać skakać, latać pływać
W tańcu, w ruchu wypoczywać
a zbilansowana i zróżnicowana dieta może dostarczyć wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych. W końcu potrzebujesz energii, żeby aktywnie wypoczywać.