Herbata z cytryną jest jednym z popularniejszych napojów na całym świecie. Ale czy rzeczywiście warto sięgać po tę kombinację? Czy jest coś za nagłówkami i głosami, żeby nie dodawać herbaty do cytryny? Sprawdźmy, co kryje się w herbacie z dodatkiem cytryny.
Korzyści płynące z picia herbaty z cytryną
Dodawanie cytryny do herbaty zielonej i czarnej oprócz walorów smakowych niesie za sobą wiele korzyści, takich jak:
Bogactwo witaminy C
Cytryny są dobrym źródłem witaminy C, która jest niezbędna dla naszego organizmu. Działa ona przeciwzapalnie, wspomaga procesy trawienne, poprawia wchłanianie żelaza oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy. Można oczywiście też uzupełniać witaminę C w inny sposób, o czym pisaliśmy np. w artykule czy woda z ogórków kiszonych jest zdrowa. Jednak niekoniecznie ona jak i inne kiszonki pasuje, by dodawać ją do herbaty.
Zwiększenie nawodnienia
Dodanie cytryny do herbaty może pomóc nam utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. We wpisie czy herbata liczy się jako woda opisywaliśmy, dlaczego sama herbata nawadnia. Dzięki dodaniu cytryny, nasza herbata ma nie tylko dodatkowe wartości odżywcze, ale też zachęcający nas do jej wypicia smak. Zarówno na ciepło, jak i na zimno np. jako cold brew tea.
Poprawa trawienia
Kwas cytrynowy zawarty w cytrynach może pomóc w regulowaniu poziomu kwasów trawiennych w żołądku, co może pomóc w lepszym trawieniu. Jednak pamiętajmy, że w przypadku zwykłej herbaty mówimy tu o wspomaganiu, a z problemami gastrycznymi idziemy do lekarza, który w niektórych przypadkach odradzi, ale w wielu też zasugeruje picie herbaty.
Oczyszczenie organizmu
Składniki zawarte w cytrynach mają właściwości detoksykacyjne, co oznacza, że mogą pomóc naszemu organizmowi pozbyć się toksyn. Dodatkowo sama herbata jest moczopędna, co też wspomaga oczyszczanie organizmu.
No ale oprócz powyższych korzyści, „mówi się”, że połączenie herbaty i cytryny wytwarza szkodliwe związki oraz że obie osobno są zdrowe, a razem szkodzą.
Czy na pewno tak jest? Czas na krótką lekcję przypominającą z chemii.
Czy herbata z cytryną jest zdrowa? Cytrynian glinu w herbacie.
Zniechęcanie ludzi do picia herbaty z cytryną opiera się na występowaniu w niej cytrynianu glinu, który może być toksyczny dla człowieka.
Skąd cytrynian glinu w herbacie? Nazwa nie jest przypadkowa, to związek, który powstaje w wyniku reakcji rozpuszczonych związków glinu z „kwasem cytrynowym”.
No to idąc krok dalej, skąd glin w herbacie? Z liści herbaty, część tego glinu przenika do naparu. Natomiast w liściach herbaty pochodzi z gleby, w której rosła herbata. Podobnie jest w przypadku zboża czy warzyw.
Ze względu na ilości powstającego cytrynianu glinu, nie stanowi on na dzień dzisiejszy zagrożenia dla zdrowia. W tych ilościach jest sprawnie wydalany przez organizm. Podobną i dużo bardziej rozbudowaną o argumenty opinię ma m.in. dr hab. Paweł Struciński, toksykolog w wypowiedziach dla PAP (Polskiej Agencji Prasowej), a dokładniej dla zdrowie.pap.pl bazującego na informacjach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Reasumując: ilość powstającego cytrynianu glinu w herbacie jest bardzo mała, a co więcej odlewanie fusów po zaparzeniu jeszcze bardziej obniża jego obecność. Wypijmy za zdrowie herbatkę z cytryną!
Kiedy dodawać cytrynę do herbaty?
Jedną z podstawowych zalet dodawania cytryny, jest to, że zawiera witaminę C. Problem tylko, w tym, że jest ona niestabilna i nietrwała w wyższych temperaturach. Nie bez powodu doradza się jedzenie surowych warzyw i owoców, jak najmniej przetworzonych. Oznacza to, że najlepiej jest dodawać cytrynę do herbaty o niższej temperaturze, a nie od razu przy zaparzaniu.
Zielona herbata z cytryną, czy to ma sens?
Zarówno cytryna jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy jak i zielona herbata sama w sobie. Chociażby przez to, że zielona herbata zawiera galusan epigallokatechiny (często wchodzący w skład suplementów diety, jak np. Duolife ProSelect), który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Okazuje się, że jedno drugiemu nie przeszkadza. Nawet można spotkać sporadyczne opinie na bazie obserwacji badawczych, że obecność soku z cytryny działa stabilizująco na ketechiny. Jednak brakuje badań jednoznacznie stwierdzających taki stan. Niezależnie od tego, cytryna i zielona herbata sobie nie przeszkadzają, a smakują … jak zielona herbata z cytryną.
Jak przygotować herbatę z cytryną?
Aby cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z picia herbaty z cytryną, warto pamiętać o kilku zasadach.
- Nie zalewaj herbaty wrzącą wodą (temperatura zależy od rodzaju herbaty).
- Pozostaw herbatę do zaparzenia przez około 3-5 minut.
- Odlej herbaciany napar, by nie posiadał fusów.
- Następnie dodaj sok ze świeżej cytryny lub jej plasterek i ciesz się smakiem herbaty.
Natomiast jeśli wciąż ci mało cytrynowych aromatów to w tle możesz rozpylić podobne zapachy.
W ramach uzupełnienia możesz też poczytać na blogu:
- Jak parzyć czerwoną herbatę?
- Jak zaparzać białą herbatę?
- Jak parzyć czarną herbatę?
- Jak parzyć zieloną herbatę?
- Jak przygotować i zaparzyć herbatę Matcha?
Podsumowanie
Herbata z cytryną to nie tylko pyszny napój, ale również zdrowa alternatywa dla innych napojów. Dzięki obecności witaminy C, poprawie trawienia, oczyszczeniu organizmu oraz zwiększeniu nawodnienia, picie herbaty z cytryną może przynieść korzyści dla naszego zdrowia. Dlatego warto rozważyć dodawanie cytryny do herbaty.
Sięgnij po filiżankę herbaty z cytryną już dziś i ciesz się smakiem!