Czy zdarzyło Ci się znaleźć kleszcza na ubraniu, po spacerze w lesie? Czy zastanawiałaś się, czy wystarczy wrzucić go do pralki, aby go zabić? Jak długo żyją wszędobylskie i groźne kleszcze? W jakich warunkach są w stanie przetrwać, aby dopaść swoją ofiarę? Czy kleszcze to brudasy i boją się pralki? Dziś posegregujemy jak pranie wiedzę na temat możliwości przeżycia kleszcza w pralce.
Jak długo żyją kleszcze?
W bardzo sprzyjających warunkach kleszcz może przeżyć 7 lat! Jednak zachowajmy spokój. Na świecie jest ponad 900 gatunków kleszczy. W Europie około 70 gatunków a w Polsce występuje kilkadziesiąt z nich. Niektóre z nich bez swojego żywiciela giną bardzo szybko, ale inne potrafią przetrwać w bardzo niesprzyjających warunkach (np. hibernując). Dla kleszczy występujących w naszym klimacie, w Polsce przyjmuje się, że żyją średnio 2-4 lata (co wynika z cyklu rozwojowego kleszcza), tak też opisuje je w komunikatach GIS (SANEPID).
Jak wygląda cykl życia kleszcza?
Trwający 2 do 4 lat cykl rozwojowy kleszcza obejmuje 3 stadia: larwę, nimfę i postać dorosłą. W zależności od gatunku same cykle różnią się między sobą. Pamiętać należy, że kleszcze przenoszą różne choroby na różnych stadiach rozwoju, więc najlepiej unikać ich we wszystkich postaciach.
W ramach uzupełnienie prezentujemy cykl jednego z gatunków kleszczy na infografice od CDC (Centers for Disease Control and Prevention, czyli Centrum Kontroli Zakażeń i ich Zapobiegania), tak to ta organizacja, której pracownicy na amerykańskich filmach w pełnych kombinezonach wykonują interwencje.
Jak długo przeżyje kleszcz na ubraniu?
Kleszcze lubią wilgotne i ciepłe miejsca. W takich bez swojego żywiciela może przeżyć kilka dni, aktywnie go poszukując. Tak, przepocone, mokre ubrania zwinięte i wrzucone do kosza na pranie to środowisko, gdzie kleszcz może przeżyć kilka dni.
Czy kleszcz przeżyje w pralce?
Kleszcze są drobne, ale niezwykle wytrzymałe. Osobną kwestią jest czy kleszcza można utopić, ale mogą przetrwać w wodzie dość długo. Mogą przetrwać w różnych warunkach, w tym w pralce. Jednak temperatura i czas cyklu prania są kluczowe, jeśli chodzi o zabijanie kleszczy.
Kleszcze nie lubią wysokich temperatur, dlatego pranie w gorącej wodzie (minimum 60 stopni Celsjusza) może zabić je skutecznie. Dodatkowo długie suszenie w wysokiej temperaturze również jest skutecznym sposobem na pozbycie się tych pasożytów.
Tak, przeprowadzano różne badania prania kleszczy oraz badano zachowanie kleszczy podczas gorących kąpieli.
Warto pamiętać, że kleszcze mogą przetrwać w pralce, jeśli używasz niskich temperatur i krótkich programów prania.
Jak pozbyć się kleszczy z ubrań podczas prania?
- Pierz ubrania od razu, jeśli masz wątpliwości. Nie zostawiaj ich w koszu do prania.
- Ustaw temperaturę prania na wyższą niż 60 stopni Celsjusza.
- Możesz do prania dodać domowe i ekologiczne płyny do płukania na bazie lawendy, której nie lubią kleszcze. Dodatkowo zyskasz przyjemny zapach ubrań.
- Lepiej prać chwilę dłużej niż chwilę za krótko.
- Wysusz pranie, najlepiej też w wyższej temperaturze.
Jak zapobiegać zarażeniu się przez kleszcze?
Najlepiej i najefektywniej pozbywać się kleszczy, gdy się ich nie złapie. Najlepszym sposobem na uniknięcie kleszczy jest noszenie odpowiedniej odzieży podczas spacerów na świeżym powietrzu, szczególnie w lesie. Należy także regularnie sprawdzać ciało oraz ubranie zaraz po powrocie do domu. Pamiętaj o korzystaniu z preparatów odstraszających kleszcze i naturalnych sposobach, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia. W tym celu sprawdzają się między innymi olejki eteryczne takie jak olejek lawendowy, olejek herbaciany, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy i inne. Natomiast więcej wiedzy w tym zakresie opisywaliśmy także w dedykowanych artykułach:
- Czy olejek herbaciany odstrasza kleszcze?
- Czy olejek lawendowy odstrasza kleszcze?
- Witamina B na kleszcze, jak działa?
Kleszcze są drobne, ale groźne
Warto pamiętać, że kleszcze są drobne, ale groźne, gdy potrafią przenosić niebezpieczne choroby. Dbając o odpowiednie żywienie, suplementację, higienę ciała, środki prewencyjne i odstraszające oraz stosując się do wskazówek dotyczących prania ubrań, możemy zminimalizować ryzyko zarażenia się przez te pasożyty. O zdrowie należy troszczyć się każdego dnia, zwłaszcza jak chce się zdrowym być, a nie tylko bywać.
Podsumowanie
Czy kleszcz może przeżyć w pralce? O dziwo tak. W celu pozbycia się kleszczy, które mogły przyczepić się do ubrania, należy stosować wyższe temperatury (powyżej 60 °C) prania oraz suszenia. Najlepiej jest prać ubrania po powrocie z miejsc występowania kleszczy od razu. Zwłaszcza jeśli podczas własnych oględzin dostrzegliśmy już kleszcza.