Ponownie rozmawiamy o kleszczach – tych małych, ale niebezpiecznych stworzeniach, które niestety mogą zagrażać naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Jednymi z często zadawanych pytań o kleszcze w okresie wakacyjnym są te związane z wodą. Czy kleszcza można utopić? Czy kleszcze umieją pływać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, abyście mogły lepiej zrozumieć, jak unikać kontaktu z tymi szkodnikami. Popłyńmy z tym wątkiem razem.
Jak pozbyć się wyjętego kleszcza?
O ile nie sprowadziła Cię tutaj sama ciekawość, to chęć utopienia kleszcza pewnie wynika z zamiaru pozbycia się go. I słusznie. Znalezionego i wyjętego kleszcza trzeba unieszkodliwić, gdyż może zakażać kolejne ofiary.
Najskuteczniej można to zrobić poprzez spalenie. Jednak to trochę niehumanitarne a Polska to Państwo bez stosów. No i nie oszukujmy się, kleszcz to nie czarownica. Natomiast w razie czego kadzidełka stożkowe mamy dostępne w naszym sklepie.
Jeśli nie zachowujesz kleszcza w specjalnym pojemniku do badań, to wystarczy:
- Wyjętego kleszcza ostrożnie przełożyć na białe tło (np. chusteczkę),
- Zawinąć kleszcza w chusteczkę, papier toaletowy,
- Z użyciem kamienia, przycisku do papieru przycisnąć kleszcza, żeby go zgnieść,
- Jeśli cokolwiek z niego wyciekło to nie dotykać!
- Tak obezwładnionego kleszcza można już spuścić w toalecie.
- Z dumą możesz wtedy powiedzieć: Wyrwałam Chwasta!
No ale co z tym pływaniem? Czemu nie od razu do toalety?
Czy kleszcze umieją pływać?
Całe szczęście kleszcze nie potrafią pływać. Ich małe ciałka są przystosowane do podchwytywania się na roślinach i czekania na potencjalne ofiary. Dlatego nie musimy się martwić, że kleszcz zacznie nas gonić w wodzie, to stworzenie nie ma takich zdolności.
Warto jednak pamiętać, że kleszcze mogą występować nie tylko na lądzie, ale także na roślinach nad brzegiem rzek czy jezior. Dlatego zawsze warto zachować czujność, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z obszarami, gdzie kleszcze są powszechne.
Czy kleszcza można utopić?
W osobnym artykule odpowiadaliśmy na pytanie czy kleszcz w przeżyje w pralce, więc to, że kleszcz pływać nie umie, nie rozwiązuje sprawy. Kleszcze mają wiele mechanizmów przetrwania, nawet w pralce potrafi przetrwać jeśli woda nie będzie odpowiednia. Spuszczenie żywego kleszcza w toalecie daje mu szanse na przeżycie, niewielką, ale zawsze (poza tym po drodze może uciec). Kleszcze oddychają za pomocą tchawek, co dodatkowo utrudnia jego utopienie w wodzie. Ale w innych roztworach już staje się to łatwiejsze.
Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie usuwanie kleszcza, warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów na bazie alkoholu, alkoholu wysokoprocentowego (ponad 40%), środkach z chlorem lub olejków eterycznych, które doprowadzą do utopienia kleszcza i ułatwią jego usunięcie.
Chociaż i tak kamieniem jest łatwiej i zwięźlej a olejki można użyć do dyfuzora albo jako składnik naturalnych preparatów na komary i kleszcze.
Zobacz sama:
Najlepiej unikać kontaktu z kleszczami
Kleszcze mogą przenosić różnego rodzaju choroby, w tym groźne dla zdrowia człowieka. Przykładem może być borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest unikanie kontaktu z tymi pasożytami oraz regularne sprawdzanie swojego ciała, po pobycie na łonie natury.
Pamiętaj, że latem możesz, jak śpiewał Piotr Fronczewski w „poradniku młodego zielarza”:
Biegać skakać latać pływać
W tańcu, w ruchu wypoczywać
Jednak nie zapominaj o profilaktyce i środkach ostrożności.
Profilaktyka i dbanie o zdrowie
Pamiętajmy, że nie każdy kleszcz musi przenosić choroby, zwłaszcza te najgroźniejsze. Jednak warto każdego dnia dbać o swój układ odpornościowy, nie tylko w kontekście kleszczy. Zdrowa dieta, suplementowanie diety, wprowadzanie zdrowych nawyków, detoks, wysypianie się. To wszystko realizowane systematycznie może okazać się pomocne, tak samo jak zdrowy nawyk oglądania swojego ciała pod kątem obecności kleszczy po wycieczce do lasu.
Zaklaszczmy, a nie zakleszczmy na koniec
Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Was pomocny i przyczynił się do zwiększenia Waszej świadomości na temat kleszczy. Wiecie już, że kleszcza trudno utopić, mimo że nie potrafi pływać.
Natomiast Ty z pewnością umiesz, przynajmniej w wannie i możesz pozwolić sobie na relaksującą kąpiel z solami i kulami do kąpieli (lawendowe też mamy, takich co kleszcze nie lubią).