Olejek eukaliptusowy to naturalny produkt, który od wieków znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, antyseptycznych. Z tego powodu nie tylko w ramach aromaterapii wykorzystywany jest przy infekcjach dróg oddechowych. Nie bez powodu stosuje się też go przy katarze, kaszlu i podobnych stanach.
Zastosowanie ma także w naturalnych środkach odstraszających owady, oraz kleszcze. Dzięki swojemu silnemu zapachowi stanowi skuteczną ochronę przed ukąszeniami insektów, a także działa przeciwpasożytniczo i przeciwzapalnie. Jednak, czy to zasługa samego eukaliptusa?
Jak olejek eukaliptusowy wpływa na kleszcze?
Olejek eukaliptusowy zawiera związki chemiczne, które działają na owady oraz kleszcze już obecne na ciele, co powoduje, że uśmierca je lub powoduje ich odpadnięcie. Dlatego też prowadzono badania nad roztoczobójczością olejku eukaliptusowego.
Olejki eteryczne wykorzystywane do odstraszania owadów, komarów, kleszczy, meszek, muszek itp. zazwyczaj działają lepiej, gdy są zmieszane razem.
W kwestii samego odstraszania kleszczy to olejek eukaliptusowy ma zastosowania uzupełniające wraz z olejkami jeszcze lepiej działającymi w tym zakresie, tj. olejkiem z drzewa herbacianego oraz olejkiem lawendowym.
Zobacz także:
- Czy olejek herbaciany odstrasza kleszcze?
- Czy olejek lawendowy odstrasza kleszcze?
- Czy olejek geraniowy działa na kleszcze?
Jak stosować olejek eukaliptusowy na kleszcze?
Możesz swój środek zrobić poprzez proste zmieszanie 4 składników:
- 4 łyżki oleju (kosmetycznego najlepiej, ale słonecznikowy czy nawet oliwa z oliwek, też może spełniać swoje funkcje)
- 10-20 kropli olejku eukaliptusowego,
- 10-20 kropli olejku lawendowego, (zastąpić można olejkiem z drzewa herbacianego, albo wymieszać oba),
- 10-20 kropli olejku tymiankowego, (zastąpić można miętowymi, czy olejkiem geranium).
Możesz zastosować środki opisane w artykułach zacytowanych wyżej (też zawierają olejek eukaliptusowy).
Olejek eukaliptusowy a inne owady
Oprócz kleszczy olejek eukaliptusowy może okazać się skutecznym środkiem odstraszającym również inne owady, takie jak komary czy meszki. Działa on również na nie z powodu swojego intensywnego zapachu, który dla nich jest niezbyt nieprzyjemny i odpychający. Jednak tutaj warto zaznaczyć, że zwłaszcza w kontekście komarów rodzaj eukaliptusa ma znaczenie. Mając na uwadze fakt, że na komary lepiej stosować zapachy cytrusowe albo po prostu olejek lawendowy, lepiej stosować olejek eukaliptusowy jako dodatek do innych olejków.
Zobacz także:
Jak korzystać z olejku eukaliptusowego w innych celach?
Olejek eukaliptusowy można stosować na kilka sposobów.
- Można go rozpuścić w wodzie i rozpylić na skórę przed wyjściem na spacer lub wędrówkę w lesie.
- Można także dodać kilka kropel do ulubionego balsamu do ciała lub kremu nawilżającego.
- Do kominka zapachowego dodać odrobinę wody i kilka kropel olejku eukaliptusowego, a następnie rozpalić podgrzewacz, by zapach się równomiernie rozprzestrzeniał.
- Inny sposób to umieszczenie kilku kropel olejku eukaliptusowego w dyfuzorze zapachowym, aby rozpylać go w powietrzu w domu lub na tarasie.
Podsumowanie zastosowania olejku eukaliptusowego w kontekście kleszczy
Olejek eukaliptusowy służyć za naturalny i skuteczny środek odstraszający kleszcze i owady. Jego intensywny zapach działa na insekty odpychająco, co sprawia, że stanowi wspomaga ochronę przed ukąszeniami i ugryzieniami. Jednak ze względu na jego główne właściwości i ilość badań w tym zakresie, o wiele lepiej jest stosować go do inhalacji, aromaterapii, na kaszel, na katar czy dodatek do masażu. W kontekście odpędzania owadów może natomiast stanowić skuteczne wsparcie dla olejku lawendowego, olejku geranium czy olejku z drzewa herbacianego.
Zmieszaj olejek eukaliptusowy z innymi i do lasu
Jeśli chcesz cieszyć się spokojniejszymi wędrówkami po lesie, bez obawy o kleszcze, czy komary, sięgnij po olejek eukaliptusowy zmieszany z innymi olejkami i ciesz się naturą w pełni!
Zachęcamy do eksperymentowania z olejkiem eukaliptusowym i korzystania z jego dobroczynnych właściwości. Dzięki niemu możesz cieszyć się letnimi aktywnościami na świeżym powietrzu, nie martwiąc się o kłopotliwe ukąszenia owadów. Zdrowa i naturalna ochrona przed kleszczami i innymi insektami, właśnie to oferuje wraz z innymi olejkami olejek eukaliptusowy!