Jakiego zapachu nie lubią muszki owocówki?

Ładuję...

Jakiego zapachu nie lubią muszki owocówki?

Jakiego zapachu nie lubią muszki owocówki?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zauważyć muszki owocówki krążące wokół Twojej kuchni lub kosza na śmieci? Te małe owady potrafią być nie tylko uciążliwe, ale również mogą przyciągnąć je pewne zapachy. Dlatego warto wiedzieć, jakie zapachy je zachęcają a jakich zapachów unika muszka owocówka, aby skutecznie pozbyć się ich z naszego otoczenia. Zróbmy wszystko, by zostawiły owoce naszej pracy, w tym przypadku głównie zakupione lub zebrane owoce.

Co to jest muszka owocówka i jak działa jej zmysł węchu:

Mimo swojej niewielkiej wielkości muszka owocówka ma bardzo wrażliwy zmysł węchu. Jest to gatunek owada, którego przyciągają zapachy dojrzałych owoców oraz fermentujących substancji organicznych. Dzięki swojemu zmysłowi węchu potrafią one odnaleźć źródło pokarmu i szybko się do niego zbliżyć.

Natura w chęci przetrwania jest niesamowita i określenie „Życie znajdzie sposób” ma jak najbardziej uzasadnienie, zwłaszcza jak chodzi o rozmnażanie. Meszki doskonale wyczuwają aromat octu owocowego, ponieważ jest on dla nich źródłem jedzonka i w jego obecności lubią składać jaja.

Czy wiesz, że podobne zachowania przejawiają komary? Więcej przeczytasz w artykule na naszym blogu: Jakich zapachów nie lubią komary?

Jakich zapachów nie lubią muszki owocówki:

Zarówno muszki owocówki jak i komary według różnych badań, nie przepadają między innymi za zapachem mięty, mięty pieprzowej oraz bazylii. Przytoczone powyżej zapachy nie są przypadkowe, w końcu są naturalne i można je stosować zarówno w postaci naturalnych olejków (olejek miętowy czy olejek eteryczny z mięty pieprzowej) jak i korzystając z pomocy ziół w kuchni, gdzie oprócz funkcjonalności (w tym możliwości ich zjedzenia) będą ładnie wyglądać, jak tylko rozpoczniesz uprawę mięty oraz uprawę bazylii.

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu

Chcąc się pozbyć muszek owocówek, trzeba najpierw zadbać o profilaktykę. Inaczej pojawi się i tak nowe ich pokolenie, a następne przyniesiesz z kolejnymi zakupami.

Niezależnie od skali problemu:

  1. W pierwszej kolejności umyj stół!
  2. Potem umyj blat kuchenny.
  3. Następnie umyj lodówkę, także w środku łącznie z półkami
  4. i na koniec wyczyść okolice śmietnika (pewnie i tak masz go pod zlewem) oraz sam śmietnik.

Wszystkie powyższe lokalizacje to idealne miejsca dla wszędobylskich muszek. Możliwe, że właśnie w tym momencie pozbyłaś się nowego pokolenia tych owocożernych owadów.

Aby efektywnie pozbyć się muszek owocówki z naszego domu, warto regularnie usuwać dojrzałe owoce i inne pokarmy, które mogłyby je przyciągać.

Unikaj owoców przejrzałych i wykazujących oznaki gnicia. Zwłaszcza jeśli kupujesz produkty „BIO”, które są zapakowane razem lub, co gorsza ofoliowane. Przejrzyj poszczególne owoce, by niechcianych lokatorów nie wprowadzać do swojego domu.

Umyj zakupione owoce i warzywa! Po sprowadzeniu owoców do domu i ich umyciu przechowuj je w osobnych pojemnikach albo w lodówce. Na zewnątrz, na blacie, luzem w kuchni będą się szybciej psuć i przyciągać głodne muszki.

Utrzymuj porządek w kuchni. Zwłaszcza jak pracujesz z owocami, np. gdy robisz lemoniadę z rozmarynem i Ci się przypadkiem rozleje, jak najszybciej pozbądź się dowodów i pozostałości cytryn.

Jak zrobić domową pułapkę na muszki owocówki?

Oprócz działań zapobiegawczych i odstraszających może się tak zdarzyć, że muszek jest już za dużo w naszym otoczeniu. Wtedy można zwabić je do miejsca, z którego łatwo się ich pozbędziemy z naszego mieszkania.

Prosta pułapka na muszki owocówki

  1. Do miski włóż obierki z owoców i małe kawałki owoców (jak już wiesz po wcześniejszej lekturze, to je zwabi).
  2. Zakryj miskę folią spożywczą bardzo dokładnie.
  3. Ponakłuwaj folię, tak aby powstały małe otwory.

Jak taka pułapka działa? Muszka zwabiona interesującym zapachem, koniecznym do jej przetrwania znajdzie drogę do owoców, ale ze względu na mały otwór wyjściowy i brak silniejszych bodźców, będzie już miała problem uciec tą samą drogą.

Podsumowanie zwalczania muszek owocówek

Dbanie o higienę w naszym domu oraz unikanie pewnych zapachów, które przyciągają muszki owocówki, może pomóc nam zminimalizować ich obecność. Pamiętajmy, że mimo swojej niewielkiej wielkości, te owady mogą być naprawdę uciążliwe. Dlatego warto zadbać o odpowiednią czystość i porządek, aby uniknąć problemów z nimi. Do pomocy w tym zadaniu można użyć olejków i kominków zapachowych lub dyfuzorów.

Z czego składa się kadzidło kościelne? Jaki ma zapach i skład?

Z czego składa się kadzidło kościelne? Jaki ma zapach i skład?

Zastanawiałaś się kiedyś, co kryje się w tajemniczym zapachu kadzidła kościelnego? Odkryj z nami niezwykły świat aromatów i składników, które przenoszą nas w głąb duchowych przeżyć. Jakie składniki kryją się w tej mieszance? Dołącz do nas, aby rozwikłać tę zagadkę i odkryć sekrety kadzidła, które od wieków nam towarzyszy. Nie przegap tej fascynującej podróży w głąb zapachów, które łączą niebo z ziemią!

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

Kiedy wchodzi się do łazienki, a zamiast relaksu czujesz się jak w strefie zapachowej katastrofy – czas na ratunek! Nie pozwól, aby twoje toalety stały się miejscem, gdzie zapachy idą na wojnę! Sprawdź nasze sprytne triki, jak zamienić nieprzyjemny aromat w odświeżający powiew wiosny. Przygotuj się na aromatyczną rewolucję, bo nie tylko kibelek może pachnieć jak rajski ogród!

Jaki zapach odstrasza myszy? Czego nie lubią myszy?

Jaki zapach odstrasza myszy? Czego nie lubią myszy?

Czy wiesz, że myszy mają bardziej wyrafinowany nos niż niejeden koneser perfum? Jeśli chcesz, aby te małe gryzonie nie urządzały sobie „imprezy” w Twoim domu, sprawdź, jaki zapach działa na nie zniechęcająco. W naszym najnowszym wpisie odkryjesz, co skutecznie zniechęci mysich gości. Gotowa na wyzwanie? Przygotuj się na zapachowe mysie piekło!