Jak zrobić sushi bez nori, wodorostów, alg?
Sushi to jedno z najbardziej popularnych dań japońskiej kuchni, które zdobyło serca wielu miłośników na całym świecie. Jednak nie każdy przepada za smakiem nori. Jeśli należysz do osób, które nie przepadają za nori, nie musisz rezygnować z przyjemności jedzenia sushi. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak zrobić pyszne sushi bez nori, wodorostów, czy innych alg i jak można je zastąpić.
Dlaczego niektórzy nie lubią nori?
Nori jest nieodłącznym składnikiem tradycyjnego sushi, jednak nie każdemu przypada do gustu jego „morski smak”. Dla niektórych osób nori może być zbyt intensywny lub po prostu nietolerowany ze względu na alergie. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje możliwość przygotowania sushi bez użycia nori. Niektórym takie morskie zapachy nie odpowiadają do jedzenia, natomiast przy innych okolicznościach nie tylko związanych z aromaterapią, mogą być przyjemne.
Nori, a co to takiego?
Mianem nori określa się różne jadalne gatunki wodorostów. Zazwyczaj są one w postaci arkuszy, w które można zawijać sushi a właściwie dodatki do niego. Oprócz właściwości odżywczych (w tym składników o działaniu antyoksydacyjnym) ich głównym zadaniem jest trzymanie potrawy w ryzach, w całości. Tak, technicznie, funkcjonalnie, sprowadziliśmy nori do roli kapusty w gołąbkach, co dalekie od prawdy nie jest.
Jeśli nie chcesz, nie możesz użyć wodorostów lub alg, to potrzebujesz zastępnika do zawijania.
Składniki alternatywne do nori
Aby zrobić sushi bez nori, możesz skorzystać z różnych substytutów. Zamiast nori możesz użyć:
Plastry ogórka zamiast nori
Jeśli masz bardzo ostre noże albo sprawną obieraczkę do warzyw, to możesz pokroić ogórka w cienkie płaty. To trochę tak, jakbyś kroiła ogórka do mizerii, z tą różnicą, że nie kroisz w poprzek na talarki, tylko kroisz wzdłuż na długie paski / plastry. W powstałe cienkie paski możesz zawinąć swoje „ogórkowe sushi” bez wodorostów.
Papier ryżowy (bibuła ryżowa) lub papier sojowy zamiast nori
Tak, ten sam papier ryżowy, którego używa się do sajgonek, może zastąpić arkusze nori do sushi. Alternatywnie możesz też użyć papieru sojowego.
Biała rzodkiew zamiast nori
Chcąc pozostać w japońskich klimatach, ale wciąż bez alg, użyj białej rzodkwi. Procedura jest właściwie taka sama. Kroisz białą rzodkiew wzdłuż na cieniutkie długie plastry. W zależności od gatunku możesz tak samo zrobić z marchewką lub nawet pietruszką (chociaż ona może smakowo nie pasować). Największym wyzwaniem jest sprawienie, aby powstałe płaty były dość elastyczne i mało łamliwe. W tym celu wybieraj świeże warzywa.
Omlet tamago lub po prostu naleśnik zamiast nori
Cienki naleśnik też może stanowić zastępnik do zawijania. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na słony japoński omlet tamago, czy zrobisz coś bliższego klasycznego cienkiego naleśnika lub placka do tortilli. Jeśli nad Tobą nie stoi ceniący sobie ponad wszystko tradycję, japoński kucharz, to ogranicza Cię tylko fantazja.
Zrób sałatkę w stylu sushi "bez glonów"
Nikt nie każe Ci zawijać rolek. Możesz z przygotowanych składników zrobić sałatkę z ryżem. Chyba że zależy Ci na wizualnym aspekcie sushi.
To tylko kilka propozycji. Możesz śmiało eksperymentować. W końcu nie od razu zawijano gołąbki w kapustę.
Przepis na sushi bez nori z papierem ryżowym
Zobaczmy razem prosty przepis na „ukręcenie rolki” (bez telefonu) i to bez nori.
Potrzebne składniki
- ryż do sushi,
- papier ryżowy,
- ryba (np. dorsz, łosoś, tuńczyk),
- warzywa (np. ogórek, marchewka, awokado),
- sos sojowy,
- wasabi,
- imbir marynowany.
Sposób przygotowania:
- Ugotuj ryż sushi zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i ostudź.
- Pokrój rybę oraz warzywa w cienkie paski.
- Namocz papier ryżowy w ciepłej wodzie (lub postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
- Rozłóż ostrożnie bibułę ryżową, na wilgotnej ścierce, ręczniku. Najważniejsze, żeby się nie rozdarł, bo będziesz mieć problem z zawijaniem.
- Na bibule ryżowej ułóż warstwę ryżu
- Następnie dodaj paski ryby i warzyw.
- Zwijaj sushi z pomocą bibuły.
- Następnie potnij nożem na mniejsze kawałki albo zawiń do środka, prawie jak gołąbka.
- Podawaj z sosem sojowym, wasabi i imbirem marynowanym.
Podobnie możesz postępować zarówno z papierem sojowym, jak i omletem, naleśnikiem czy plastrami ogórka.
Było o zawijaniu to czas zawijać – podsumowanie
Teraz wiesz, jak zrobić smaczne sushi bez nori, wodorostów czy alg. Czas na działanie! Baw się kreatywnie w kuchni i delektuj się pysznym japońskim daniem! Możesz w międzyczasie zobaczyć przepis na sałatkę krabową do sushi albo czy można jeść sushi na drugi dzień na naszym blogu.
Smacznego i powodzenia z aromatami i zapachami orientalnymi, egzotycznymi nie tylko w kuchni.