Olejek z geranium, znany ze swojego przyjemnego zapachu i licznych właściwości zdrowotnych jest bardzo popularnym składnikiem w kosmetykach oraz naturalnych środkach aromaterapeutycznych. Kupujemy go w sklepach, jednak mało kto wie, że można go łatwo przygotować w domowych warunkach, wykorzystując pelargonie. Zobaczmy zatem jak można przenieść wyekstrahowaną moc natury z balkonu na salony.
Czym jest olejek z geranium?
Olejek z geranium to naturalny olejek eteryczny, który pochodzi z liści i kwiatów pelargonii. Ma świeży, kwiatowy zapach, który nie tylko może poprawiać nastrój, ale także ma działanie relaksujące. Warto go mieć w swojej domowej kosmetyczce, ponieważ działa normalizująco i antyseptycznie na skórę, a także wspomaga walkę z trądzikiem i innymi niedoskonałościami.
Warto wiedzieć: pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) to jest roślina, która ma nazwy zwyczajowe takie jak: pelargonia, geranium, anginka, anginowiec, ruzyndla. To z niej pozyskuje się olejek geraniowy stosowany w aromaterapii, w kosmetyce oraz leczniczo.
Korzyści z używania olejku z geranium
Przed przystąpieniem do produkcji olejku, warto poznać jego zalety, dzięki którym jest zazwyczaj stosowany:
- W aromaterapii olejek z geranium jest używany jako naturalny środek relaksujący.
- Jego zapach ma działanie uspokajające, pomaga w redukcji stresu oraz łagodzi napięcia nerwowe i problemy z bezsennością.
- Ponadto uważa się, że wspiera równowagę hormonalną, co może przynosić ulgę w objawach napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.
Jak przygotować olejek z geranium w domu?
Przejdźmy do najważniejszej części, czyli jak zrobić olejek z geranium samodzielnie. Pamiętajmy o jednej istotnej rzeczy: olejki eteryczne można pozyskiwać poprzez różne metody ekstrakcyjne. Tak samo też jest w przypadku geranium. „Najprostsze” z nich to: maceracja oraz destylacja. Dla niewprawionych rąk otrzymywanie olejku przez destylacje jest trudne, drogie, wymaga sprzętu, doświadczenia i umiejętności (chociażby, żeby nie uszkodzić siebie i otoczenia). Na szczęście maceracja jest dużo bardziej przystępna.
Składniki do zrobienia własnego olejku z geranium
- Liście geranium: najlepiej świeże, ale można również użyć suszonych.
- Olej bazowy: najlepiej olej jojoba, migdałowy lub oliwa z oliwek (taka z wyższej półki).
- Słoik ze szczelnym zamknięciem: do przechowywania olejku.
Sposób przygotowania olejku z geranium
- Zbierz składniki. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne składniki i narzędzia. Lepiej planować niż próbować panować nad chaosem (w razie czego polecamy książkę Projekt relaks, czyli jak zapanować nad życiowym chaosem).
- Przygotuj rośliny. Jeśli używasz świeżych liści, umyj je, a następnie dokładnie osusz.
- Umieść liście w słoiku. Na dno słoika włóż warstwę liści geranium im więcej, tym intensywniejszy olejek otrzymasz.
- Zalej olejem. Zalej liście oliwą z oliwek, tak aby całkowicie je przykryła.
- Zakręć słoik i postaw go na parapecie przez 1-2 tygodnie. Co kilka dni możesz wstrząsnąć słoikiem, aby składniki mogły się dobrze połączyć.
- Odcedź liście. Po około 2 tygodniach odcedź olej przez gazę lub sitko, aby usunąć resztki roślinne.
- Maceruj ponownie z kolejną porcją liści. Do słoika z odcedzonym olejem dodaj nowe liście i pozostaw na kolejny tydzień.
- Powtórz proces maceracji 2-3 razy w odstępach 1-2 tygodniowych.
- I na koniec przelej olejek do ciemnej buteleczki i przechowuj w chłodnym miejscu.
Taki olejek możesz używać w różnych celach. Jednak jak z każdym innym olejkiem pamiętaj o przeprowadzeniu testu skórnego, ostrożności i konieczności rozcieńczania. W przeciwieństwie do olejków otrzymywanych przez destylację, które można także kupić w Mercado, taki olejek będzie mniej intensywny niż kupny i przebadany dermatologicznie.
Jak używać olejku z geranium?
Olejek z geranium ma nie tylko ładny zapach, ale też ukryty w swojej naturze potencjał, który warto wiedzieć, jak wykorzystać.
Aromaterapia z olejkiem geraniowym
Dodaj kilka kropli olejku do kominka zapachowego lub dyfuzora, aby wprowadzić do swojego domu relaksującą atmosferę.
Pielęgnacja skóry olejkiem z geranium
Rozcieńcz olejek z geranium z olejem bazowym i stosuj na skórę jako naturalny środek na trądzik lub jako nawilżający olejek do twarzy.
Naturalny dezodorant geraniowy
Olejek geraniowy, dzięki swojemu pięknemu i niezwykle przyjemnemu zapachowi, który łączy orzeźwiające nuty miętowe z delikatnymi kwiatowymi, może być stosowany jako dezodorant. Działa antybakteryjnie oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy ciała.
Podsumowanie
Zrobienie olejku z geranium w domu to świetny, ale czasochłonny sposób na wprowadzenie do swojego życia naturalnych i zdrowych produktów. Na szczęście istnieją praktyczne i bezpieczne alternatywy w postaci wydestylowanych i przebadanych olejków eterycznych z geranium.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o olejkach eterycznych i ich zastosowaniach, polecamy przeczytać nasze inne artykuły w dedykowanej kategorii poradniki o olejkach eterycznych na blogu Mercado.