Jak zrobić samemu olejek z geranium w domu?

Ładuję...

Jak zrobić samemu olejek z geranium w domu?

Jak zrobić samemu olejek z geranium w domu?

Olejek z geranium, znany ze swojego przyjemnego zapachu i licznych właściwości zdrowotnych jest bardzo popularnym składnikiem w kosmetykach oraz naturalnych środkach aromaterapeutycznych. Kupujemy go w sklepach, jednak mało kto wie, że można go łatwo przygotować w domowych warunkach, wykorzystując pelargonie. Zobaczmy zatem jak można przenieść wyekstrahowaną moc natury z balkonu na salony.

  1. Mydło Różane w kostce Naturologia

    Mydło Różane w kostce Naturologia

    Cena promocyjna 15,90  zł Regular Price 18,90  zł

Czym jest olejek z geranium?

Olejek z geranium to naturalny olejek eteryczny, który pochodzi z liści i kwiatów pelargonii. Ma świeży, kwiatowy zapach, który nie tylko może poprawiać nastrój, ale także ma działanie relaksujące. Warto go mieć w swojej domowej kosmetyczce, ponieważ działa normalizująco i antyseptycznie na skórę, a także wspomaga walkę z trądzikiem i innymi niedoskonałościami.

Warto wiedzieć: pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) to jest roślina, która ma nazwy zwyczajowe takie jak: pelargonia, geranium, anginka, anginowiec, ruzyndla. To z niej pozyskuje się olejek geraniowy stosowany w aromaterapii, w kosmetyce oraz leczniczo.

Korzyści z używania olejku z geranium

Przed przystąpieniem do produkcji olejku, warto poznać jego zalety, dzięki którym jest zazwyczaj stosowany:

  • W aromaterapii olejek z geranium jest używany jako naturalny środek relaksujący.
  • Jego zapach ma działanie uspokajające, pomaga w redukcji stresu oraz łagodzi napięcia nerwowe i problemy z bezsennością.
  • Ponadto uważa się, że wspiera równowagę hormonalną, co może przynosić ulgę w objawach napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.

Jak przygotować olejek z geranium w domu?

Przejdźmy do najważniejszej części, czyli jak zrobić olejek z geranium samodzielnie. Pamiętajmy o jednej istotnej rzeczy: olejki eteryczne można pozyskiwać poprzez różne metody ekstrakcyjne. Tak samo też jest w przypadku geranium. „Najprostsze” z nich to: maceracja oraz destylacja. Dla niewprawionych rąk otrzymywanie olejku przez destylacje jest trudne, drogie, wymaga sprzętu, doświadczenia i umiejętności (chociażby, żeby nie uszkodzić siebie i otoczenia). Na szczęście maceracja jest dużo bardziej przystępna.

Składniki do zrobienia własnego olejku z geranium

  • Liście geranium: najlepiej świeże, ale można również użyć suszonych.
  • Olej bazowy: najlepiej olej jojoba, migdałowy lub oliwa z oliwek (taka z wyższej półki).
  • Słoik ze szczelnym zamknięciem: do przechowywania olejku.

Sposób przygotowania olejku z geranium

  1. Zbierz składniki. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne składniki i narzędzia. Lepiej planować niż próbować panować nad chaosem (w razie czego polecamy książkę Projekt relaks, czyli jak zapanować nad życiowym chaosem).
  2. Przygotuj rośliny. Jeśli używasz świeżych liści, umyj je, a następnie dokładnie osusz.
  3. Umieść liście w słoiku. Na dno słoika włóż warstwę liści geranium im więcej, tym intensywniejszy olejek otrzymasz.
  4. Zalej olejem. Zalej liście oliwą z oliwek, tak aby całkowicie je przykryła.
  5. Zakręć słoik i postaw go na parapecie przez 1-2 tygodnie. Co kilka dni możesz wstrząsnąć słoikiem, aby składniki mogły się dobrze połączyć.
  6. Odcedź liście. Po około 2 tygodniach odcedź olej przez gazę lub sitko, aby usunąć resztki roślinne.
  7. Maceruj ponownie z kolejną porcją liści. Do słoika z odcedzonym olejem dodaj nowe liście i pozostaw na kolejny tydzień.
  8. Powtórz proces maceracji 2-3 razy w odstępach 1-2 tygodniowych.
  9. I na koniec przelej olejek do ciemnej buteleczki i przechowuj w chłodnym miejscu.

Taki olejek możesz używać w różnych celach. Jednak jak z każdym innym olejkiem pamiętaj o przeprowadzeniu testu skórnego, ostrożności i konieczności rozcieńczania. W przeciwieństwie do olejków otrzymywanych przez destylację, które można także kupić w Mercado, taki olejek będzie mniej intensywny niż kupny i przebadany dermatologicznie.

Jak używać olejku z geranium?

Olejek z geranium ma nie tylko ładny zapach, ale też ukryty w swojej naturze potencjał, który warto wiedzieć, jak wykorzystać.

Aromaterapia z olejkiem geraniowym

Dodaj kilka kropli olejku do kominka zapachowego lub dyfuzora, aby wprowadzić do swojego domu relaksującą atmosferę.

Pielęgnacja skóry olejkiem z geranium

Rozcieńcz olejek z geranium z olejem bazowym i stosuj na skórę jako naturalny środek na trądzik lub jako nawilżający olejek do twarzy.

Naturalny dezodorant geraniowy

Olejek geraniowy, dzięki swojemu pięknemu i niezwykle przyjemnemu zapachowi, który łączy orzeźwiające nuty miętowe z delikatnymi kwiatowymi, może być stosowany jako dezodorant. Działa antybakteryjnie oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy ciała.

Podsumowanie

Zrobienie olejku z geranium w domu to świetny, ale czasochłonny sposób na wprowadzenie do swojego życia naturalnych i zdrowych produktów. Na szczęście istnieją praktyczne i bezpieczne alternatywy w postaci wydestylowanych i przebadanych olejków eterycznych z geranium.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o olejkach eterycznych i ich zastosowaniach, polecamy przeczytać nasze inne artykuły w dedykowanej kategorii poradniki o olejkach eterycznych na blogu Mercado.

Jak pozbyć się zapachu kawy z termosu?

Jak pozbyć się zapachu kawy z termosu?

Zaparzyłaś idealną kawę, ale teraz twój termos pachnie jak po maratonie espresso? Nie martw się! Jeśli chcesz, aby Twój termos przestał pachnieć jak kawiarnia po zamknięciu mamy dla Ciebie kilka trików, które sprawią, że znów będzie można w nim przechowywać nie tylko kawę! Gotowa na aromatyczną rewolucję?

Czy gorzka czekolada tuczy? Czy od czekolady się tyje?

Czy gorzka czekolada tuczy? Czy od czekolady się tyje?

Czy gorzka czekolada tuczy? A może to tylko przejaw naszej wyobraźni, gdy widzimy ją w lustrze? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości i zbadajmy, czy czekolada to nasz najlepszy przyjaciel, czy raczej skryty wróg w walce o płaski brzuch! Przygotujcie się na słodką dawkę wiedzy

Czy można uzależnić się od czekolady? Czekoladoholizm a czekoladowe szaleństwo

Czy można uzależnić się od czekolady? Czekoladoholizm a czekoladowe szaleństwo

Czekolada to małe, słodkie kawałki radości, które potrafią poprawić nasz nastrój w mgnieniu oka. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można od niej uzależnić się tak, jak od innych przyjemności? Jakie mechanizmy stoją za naszą miłością do czekolady oraz jak wpływa ona na nasze samopoczucie? Czy to tylko niewinna słabość, czy może coś więcej? Przygotujcie się na podróż do świata czekoladowych pokus!