Zima to czas, kiedy pragniemy otulić się ciepłem, a aromatyczne napoje stają się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Jednym z najpopularniejszych napojów w tym okresie jest szybko schodząca z półek kawa piernikowa, która nie tylko rozgrzewa, ale również wprowadza nas w rodzinny nastrój. W tym wpisie podzielimy się z Wami prostym przepisem na kawę piernikową oraz wskazówkami, jak ją urozmaicić.
Dlaczego warto spróbować kawy piernikowej?
Kawa piernikowa to idealne połączenie aromatycznej kawy z przyprawami korzennymi, które kojarzą się z zimą i świętami. Dzięki niej możemy cieszyć się smakiem i zapachem pierników bez konieczności pieczenia. Dodatkowo, kawa piernikowa jest doskonałym sposobem na rozgrzanie się po zimowym spacerze lub relaks przy kominku.
O ile nie w każdym domu można wybudować kominek, to na kominek ceramiczny do aromaterapii zawsze znajdzie się miejsce. Umieszczając w nim zapachowe olejki eteryczne albo wosk do kominka pieczone jabłko, cynamon można jeszcze mocniej budować rodzinno-zimową atmosferę. Wspomniane olejki także pasują do dyfuzorów zapachowych, także takich z efektem imitacji płomienia.
Składniki do przygotowania kawy piernikowej
Żeby przygotować pyszną kawę piernikową, będziesz potrzebować:
- 1 filiżanka świeżo parzonej kawy,
- 1 łyżka syropu piernikowego (możesz go kupić lub przygotować samodzielnie),
- 1/2 szklanki mleka (może być napój roślinny, np. migdałowy lub sojowy),
- Szczypta cynamonu,
- Szczypta kardamonu,
- Szczypta imbiru,
- Goździki,
- (Opcjonalnie) Przyprawa do piernika, gotowa lub przygotowana samodzielnie wcześniej,
- (Opcjonalnie) Bita śmietana,
- (Opcjonalnie) Czekoladowe wiórki lub cynamon do dekoracji.
Dodatkowe składniki i opcjonalne urozmaicenia
Jeśli chcesz wzbogacić smak swojej kawy piernikowej, możesz dodać m.in.:
- Łyżkę kakao dla intensywniejszego smaku
- Ekstrakt waniliowy dla słodszego aromatu
- Kandyzowane orzechy lub migdały.
Sposób przygotowania kawy piernikowej
- Najpierw zaparz świeżą kawę według swojego ulubionego sposobu. Możesz użyć ekspresu czy też kawy przelewowej. Ważne, aby kawa była aromatyczna i mocna.
- W międzyczasie, w małym garnku podgrzej mleko na małym ogniu. Możesz również spienić mleko, jeśli masz ochotę. Uważaj, aby mleko się nie zagotowało.
- Podczas gotowania mleka powoli dodawaj do niego syrop piernikowy oraz przyprawę piernikową (i przyprawy) i cały czas mieszaj.
- Jeśli używasz opcjonalnych składników, to dobry moment, aby do mleka dodać kakao.
- Gdy składniki się wymieszają, mleko, póki jeszcze gorące wlewaj do filiżanki / kubka z kawą.
- Na wierzchu możesz (opcjonalnie) dodać bitą śmietanę oraz posypać czekoladowymi wiórkami lub cynamonem. To sprawi, że napój będzie nie tylko pachniał, ale też wyglądał zachęcająco.
Co jeszcze można zrobić z kawą piernikową?
Jeśli lubisz mocniejszy smak, dodaj więcej syropu piernikowego lub przypraw.
Możesz też dodać do kawy piernikowej odrobinę rumu lub whiskey, aby przygotować wersję na specjalne okazje. Jeżeli nie chcesz dodawać do kawy alkoholu, możesz użyć np. kawę smakową Amaretto, kawę smakową Whisky albo aromatyzowaną kawę o smaku Irish Cream.
Kawa piernikowa latem?
Kawę piernikową można przygotować również w wersji na zimno, wystarczy schłodzić składniki i podać z lodem! Zobacz także wpis: Jak zrobić kawę mrożoną w domu?
Jak podawać kawę piernikową?
Kawę piernikową najlepiej serwować w zimowej scenerii, przy kominku w towarzystwie najbliższych. Możesz przygotować ją na spotkania ze znajomymi lub jako słodką chwilę dla siebie np. w otoczeniu zapachowych świec.
Piernikowe podsumowanie z kawą przy kominku
Kawa piernikowa to nie tylko kawa, ale także doskonały sposób na wprowadzenie się w zimowy nastrój i wspólne spędzanie czasu z bliskimi, dziećmi, rodzicami, dziadkami. Zapraszamy do eksperymentowania z przepisem i dodawania własnych akcentów oraz rytuałów wspólnego picia kawy.