Perły od wieków fascynują ludzi swoim pięknem i tajemniczością. Wraz z poprawiającą się pogodą od maja i szczególnie latem podczas spacerów po plaży cieszymy się nadmorskim wypoczynkiem. Produktami z morza i to niekoniecznie owocami możemy cieszyć się jednak cały rok. Do tego grona możemy zaliczyć algi, bursztyny i perły. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak powstają perły oraz jakie procesy zachodzą w naturze, aby stworzyć tak wyjątkowe i cenione klejnoty. Czujesz już letnią bryzę? Ahoj przygodo!
Co to są perły?
Zanim przejdziemy do opisu procesu powstawania perły, warto zaznaczyć, czym tak naprawdę są perły. Perły to unikalne kamienie szlachetne, które powstają w wyniku odpowiedzi organizmu małży lub ślimaków na ciało obce, takie jak ziarno piasku. Są to jedyne klejnoty, które wytwarzają żywe organizmy. Można powiedzieć, że to prawdziwa manifestacja piękna natury w świecie biżuterii.
Natura działa dla naszego dobra i jak widać, nawet takie małże, nie dość, że produkują perły, to pomagają oczyszczać wodę, o czym pisaliśmy w artykule Czy małże z polskich jezior są jadalne?
Proces powstawania perły
Proces powstawania perły rozpoczyna się od dostania się obcego ciała, na przykład ziarenka piasku, do wnętrza muszli małży. W odpowiedzi na takie podrażnienie, organizm zaczyna wytwarzać poprzez nabłonek substancje wapienne otaczające obce ciało. W ten sposób małża broni się podrażnieniem.
Komórki organizmu systematycznie wytwarzają kolejne porcje substancji w reakcji obronnej. (W końcu małże nie mają rąk, by wyjąć z siebie takie ziarenko, ani też nie mogą odkaszlnąć) Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, a ostateczny kształt perły zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj muszli czy warunki środowiskowe.
Po odpowiednio długim czasie perła jest gotowa do zebrania. Wtedy można ją ostrożnie wyjąć z organizmu.
Perły to skarby schowane w „pudełku”
Tak samo jak skarby natury są zapakowane, my pakujemy prezenty do pudełek oraz koszy, aby te po otwarciu mogły przynosić uśmiech, radość i perłowe uśmiechy obdarowanych osób.
Dzięki temu nie wykorzystujemy pracy pożytecznych małży i mogą one lepiej dbać o czystość wód oraz okazjonalnie monitorować stan wody w naszych wodociągach, byśmy wiedzieli, czy można pić wodę z kranu.
Rodzaje pereł
Perły dzielą się na różne rodzaje w zależności od źródła powstania, kształtu czy barwy. Oto kilka najpopularniejszych typów perłowych:
- Perły słodkowodne. Powstają w muszlach słodkowodnych małży, takich jak perłówka rzeczna. Charakteryzują się różnorodnością kształtów i barw oraz dostępnością.
- Perły morskie. Powstają w muszlach morskich ostryg i małży. Są znane z intensywnego połysku i gładkiej powierzchni.
- Perły Tahitańskie. Są to perły morskie o niezwykłym kolorze, który może być czarny, szary, niebieski czy zielony.
Oprócz tego istnieją perły okrągłe, barokowe, w kształcie kropli, w kształcie guzika, w kształcie ziarna, perły połówkowe, perły ćwiartkowe, perły białe, perły kremowe, kremoworóżowe, "fancy", różowe, niebieskie, brązowe czy perły czarne ... długo by wymieniać można. Równie długo moglibyśmy wymieniać jakie mamy kosze, ale ograniczymy się tutaj do 4 przykładów.
Podperłowanie
Perły są jednymi z najpiękniejszych i najcenniejszych klejnotów na świecie. Proces ich powstawania jest niezwykle skomplikowany, ale efekt końcowy wart jest zachodu. Dzięki odpowiedniemu zrozumieniu procesu powstawania pereł, możemy jeszcze bardziej docenić piękno tego unikatowego kamienia szlachetnego i wysiłków natury w procesie ich powstawania.
Jeśli interesuje Cię, jakie jeszcze skarby ma dla nas natura i jak można czerpać siłę z niej, koniecznie śledź nasz blog Mercado, gdzie znajdziesz wiele artykułów odpowiadających na mniej lub bardziej przyziemne pytania.