Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego popularna maść przeciwbólowa nosi nazwę "końska"? Co prawda mamy w Mercado dużo olejków eterycznych i akcesoriów do aromaterapii, ale także maści końskie. Prawdą też jest, że istnieje aromaterapia koni, a na człowieka dobrze działa hipoterapia. Jednak pochodzenie nazwy jest trochę inne, ale olejki eteryczne też mają w tym swój udział. Przyjrzyjmy się więc bliżej końskim maściom.
Po pierwsze, skład maści końskich
Maść końska słynie ze swojego skutecznego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Głównym składnikiem tego produktu kasztanowiec zwyczajny, który ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przynoszące ulgę przy bólach mięśniowych i stawowych. Praktyka pokazała, że podawany zewnętrznie na skórę, działał przeciwbakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Wiele z jego właściwości było znanych od dawna i pisemne wzmianki o nim można znaleźć w tzw. „Zielniku” włoskiego naturalisty, botanika i lekarza, Pierandrei Matthioliego z XVI wieku.
Dodatkowo maść zawiera naturalne olejki eteryczne, witaminy oraz ekstrakty roślinne (w tym żywokost lekarski), które wspomagają regenerację skóry i działają kojąco.
Dlaczego taka maść nazywa się "końska"?
Nazwa "maść końska" pochodzi zarówno od składu produktu, gdyż kasztanowiec zwyczajny znany jest też pod nazwą kasztan koński, jak również od tradycji stosowania jej u koni. Ponieważ mieszanki ziołowe były tanie i dawniej szeroko dostępne, a praca była w cenie, to stosowano je u zwierząt pociągowych zmęczonych ciężką pracą, głównie koniom. Gdy konie były głównym środkiem transportu i ciężkiej pracy, narażone były na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Dlatego właśnie stworzono maść, która pomagała koniom w regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym.
Lepiej zapobiegać niż leczyć dolegliwości, ale nie zawsze można
Faktem jest, że lepiej jest utrzymywać się w dobrym zdrowiu, dbać o sen, równowagę, poziom stresu oraz zdrowie kości i stawów poprzez zdrową dietę i suplementy diety. Należy o tym pamiętać i jednocześnie wiedzieć, jak sobie radzić w pozostałych sytuacjach.
Korzyści dla ludzkiego organizmu
Dzięki skutecznemu działaniu rozgrzewającemu i przeciwbólowemu maść końska znalazła zastosowanie nie tylko w weterynarii, ale także w medycynie ludzkiej. Ludzie z bólami mięśni, stawów, czy nawet reumatycznymi dolegliwościami, chętnie sięgają po ten produkt, by poczuć ulgę i poprawić swoje samopoczucie. W końcu każdy chciał cieszyć się Końskim Zdrowiem.
Rodzaje maści końskich dla człowieka
Na przestrzeni lat oprócz samego kasztanowca zwyczajnego, do maści zaczęto dodawać inne zioła. W ten sposób wykształciły się dwa różne produkty: maści końskie rozgrzewające oraz maści końskie chłodzące.
Co jest w końskich maściach?
Do maści końskich rozgrzewających, czyli takich bardziej tradycyjnych oprócz kasztanowca zwyczajnego dodaje się zazwyczaj: rumianek pospolity, krwawnik, arnikę, kamforę i kozłek.
Powstała maść ma swoje zastosowania przy: rwie kulszowej, bólach kręgosłupa, bólach reumatycznych i jak nazwa wskazuje, po prostu rozgrzewa.
Do maści końskich chłodzących zawierających kasztanowiec zwyczajny dodaje się natomiast takie składniki jak: mięta, miłorząb japoński, eukaliptus, aloes, świerk i inne elementy z drzew iglastych.
Dzięki temu znajduje zastosowanie przy: stłuczeniach, nerwobólach, uczuciu zmęczonych nóg, siniakach, migrenach, stanach podgorączkowych i najzwyczajniej w świecie: chłodzi.
Jakie są inne rodzaje maści końskich?
Zastosowanie mają też maści końskie konopne oraz maści końskie z czarcim pazurem, które przynoszą ulgę w dolegliwościach, ale o nich porozmawiamy przy następnych okazjach.
Podsumowanie
Koń by się uśmiał, ale maść końska, pomimo swojej nazwy, jest produktem przeznaczonym także dla ludzi. Dzięki skutecznemu działaniu i naturalnym składnikom, sprawdza się doskonale w łagodzeniu bólów mięśniowych i stawowych. Dzięki tradycji stosowania jej na koniach, maść zyskała swoją charakterystyczną nazwę. Przywodzi ona na myśl siłę, wytrzymałość i naturalne metody regeneracji. Sprawdź sama, jak maść końska może wpłynąć pozytywnie na Twoje codzienne samopoczucie! Bez końskich dawek, bądź zdrowa jak koń, ciesz się końskim zdrowiem!