Codziennie korzystamy z termosów, by utrzymać nasze napoje ciepłe przez dłuższy czas. Jednak czasem zapominamy o właściwej pielęgnacji tych naczyń, co prowadzi do powstawania osadu z herbaty wewnątrz termosu. Dlatego dziś podzielimy się z Wami kilkoma sposobami, jak usunąć osad z herbaty w termosie.
Dlaczego tworzy się osad z herbaty w termosie
Podczas zaparzania herbaty, składniki herbaty rozpuszczają się w wodzie, tworząc aromatyczną mieszankę. Jednak niektóre z ich składników mogą osadzać się na ściankach termosu, tworząc brązowe naloty, osady. Powstają one głównie ze szczawianów naturalnie występujących w liściach herbaty, reagujących z wapniem. Tak, to ten sam szczawian wapnia, który wchodzi w skład kamieni nerkowych, więc lepiej, że się osadza na szklankach niż w naszym wnętrzu.
Jakie są skutki pozostawienia osadu w termosie
Pozostawianie osadu z herbaty w termosie może mieć negatywne konsekwencje. Po pierwsze, osad może zmniejszyć wydajność termosu, przez co napoje będą szybciej traciły swoją temperaturę. Ponadto osad sprzyja rozwojowi bakterii, co z kolei może zagrażać naszemu zdrowiu.
Czyli osad z herbaty: brzydko wygląda, źle wpływa na zdrowie i niszczy termos. Należy go regularnie usuwać.
Jakie są sposoby usuwania osadu z herbaty w termosie
- Usuwanie osadu sodą oczyszczoną. Wsyp do termosu łyżeczkę sody oczyszczonej, zalej go wrzącą wodą i pozostaw na dwie godziny. Następnie termos należy dokładnie wypłukać i umyć z użyciem płynu do naczyń.
- Usuwanie osadu proszkiem do pieczenia. Znajdujący się w naszych kuchniach proszek do pieczenia składa się głównie z sody oczyszczonej. Można go skutecznie użyć do czyszczenia termosu, gdy zabraknie pod ręką czystej sody oczyszczonej.
- Usuwanie osadu mechanicznie. Do czyszczenia osadu można użyć gąbki do naczyń, nasączonej ciepłą wodą i odrobiną (3 kroplami) płynu do naczyń. Delikatnie pocierając ścianki termosu, możesz usunąć większość osadu.
- Usuwanie osadu octem lub cytryną. Zalej termos roztworem octu kuchennego: 10% ocet spirytusowy w ilości 5 łyżek zmieszaj z wodą. Pozostaw na 3 godziny. Następnie dokładnie wypłucz i umyj.
Jak zapobiegać ponownemu powstawaniu osadu w termosie
Aby uniknąć powstawania osadu w przyszłości, warto regularnie czyścić termos po każdym użyciu.
„Niektóre rzeczy trzeba robić codziennie. Zjedzenie siedmiu jabłek w sobotę wieczorem, zamiast jednego dziennie, to nie to samo.” (Jim Rohn)
Warto także unikać długotrwałego przechowywania napojów w termosie, co może sprzyjać powstawaniu osadu. Mimo, że żyjemy w ciągłym biegu, warto czasem odstawić na bok termos, zatrzymać się i dowiedzieć:
- Jak parzyć czerwoną herbatę?
- Jak zaparzać białą herbatę?
- Jak parzyć czarną herbatę?
- Jak parzyć zieloną herbatę?
i spokojnie wypić ją w domowym zaciszu. Natomiast jak przypadkiem nachlapiemy w kuchni podczas przygotowania herbatki, to nic się przecież nie stanie ;).
Termosiku wyczyść się!
Dbanie o czystość termosu ze stali nierdzewnej i nie tylko, przedłuży jego żywotność, oraz zapewni nam bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Dlatego warto regularnie czyścić termos i stosować się do podanych powyżej sposobów usuwania osadu. Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne i pozwolą Wam cieszyć się ulubionymi napojami zawsze w idealnej formie.
Trzymajcie się ciepło! A jak chcecie, to w termosach i butelkach możecie też trzymać zimną wodę!