Egipt to kraj o bogatej historii, pełen tajemnic i niezwykłych odkryć. Jednym z najciekawszych aspektów egipskiej kultury są olejki, które od wieków fascynują ludzi z całego świata. W cieniu piramid w starożytnym Egipcie olejki stosowano nie tylko do balsamowania, ale także jako perfumy. W tym wpisie przybliżymy, jak pachniała Kleopatra, a także dowiemy się, jakie olejki i perfumy odpowiadające tym zapachom są dostępne dzisiaj.
Kleopatra - Królowa Egiptu i jej miłość do zapachów
Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu, była nie tylko osobą o niezwykłej urodzie, ale także kobietą, która doskonale znała się na sztuce perfumeryjnej. W czasach, gdy żyła, zapachy były symbolem władzy i luksusu. Kleopatra używała olejków eterycznych i perfum, aby podkreślić swoją osobowość i (przy okazji) uwieść mężczyzn, w tym Juliusza Cezara i Marka Antoniusza.
Jak można sprawdzić skład perfum sprzed 2000 lat?
Niektóre zapachy wydają się być ulotne, jednak z pomocą nauki w tym archeologii i analizy chemicznej można wiele rzeczy odtworzyć. W przyrodzie nic nie ginie, na tym opiera się Siła Natury. Zobaczmy, jak do tego doszło.
Ponad dekadę trwały wykopaliska w Egipcie, prowadzone przez R. Littmana i J. Silversteina. Badacze odkryli w Thmuis, mieście położonym w Dolnym Egipcie, ślady jednego z najwcześniejszych ośrodków produkujących perfumy na świecie. Archeolodzy natrafili na kompleks pieców do wypalania gliny datowanych na III wiek p.n.e., oraz piec do produkcji szkła, w którym wytwarzano małe słoiki na perfumy, używane później w czasach rzymskich.
Oprócz pieców znaleziono amfory, które poddano analizie w celu odzyskania śladów przechowywanych w nich płynów. Wyniki okazały się na tyle obiecujące, że badacze z Hawajów zwrócili się o pomoc do niemieckich ekspertów, Dory Goldsmith i Seana Coughlina. Ich zadaniem było odtworzenie zapachów na podstawie śladów znalezionych w amforach. Wyniki swoich badań przedstawili w publikacji Eau de Cleopatra. Mendesian Perfume and Tell Timai, a także odtworzyli przykładowe perfumy.
Jakie olejki i perfumy były popularne w starożytnym Egipcie?
Z badań wiemy, że perfumy ze starożytnego Egiptu składały się m.in. z cynamonu, oliwy z oliwek, kardamonu, daktyli, wina, miodu, mirry, olejku migdałowego, galbanum (żywicy o zapachu rozgniecionych igieł sosnowych) oraz żywicy terpentynowej.
Olejek z mirry, cynamonu, kardamonu, żywicy, galbanum, terpentyny to najprawdopodobniej główne składniki perfum Kleopatry.
Jaką rolę w perfumach egipskich pełniły żywice?
Nazwa „perfumy” wywodzi się z połączenia dwóch łacińskich słów: „per fumum”. Tłumaczy się je „przez dym”. Pierwsze kompozycje zapachowe uzyskiwano poprzez palenie drewna, żywic oraz różnych naturalnych mieszanek. Między innymi dlatego w dawniejszych mieszankach zapachowych stosowano produkty żywiczne i też na ich bazie „wymyślono” kadziła, o których historii możesz przeczytać więcej w artykule: Z czego składa się kadzidło kościelne?
Inne olejki i zapachy kojarzące się z Egiptem
Dziś możemy cieszyć się bogactwem egipskich zapachów, które są dostępne na rynku. Wielu producentów oferuje olejki eteryczne i perfumy inspirowane zarówno starożytnymi recepturami jak i zapachami kojarzącymi się z tym regionem.
Zapach bawełny
Jakie zapachy przywodzą na myśl Egipt? Wiele osób zapewne wskaże na bawełnę. Upraw tego surowca w tym kraju jest mnóstwo. Delikatny aromat, przypominający świeżo wypraną pościel, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom subtelnych nut zapachowych, które pozostawiają na skórze jedynie ulotne wspomnienia. Nie bez powodu ręczniki bawełniane są tak cenione, a zwłaszcza z bawełny egipskiej.
Olejek jaśminowy
Jaśmin to kolejny zapach, który miał szczególne znaczenie w starożytnym Egipcie. Jego intensywny zapach jest uznawany za afrodyzjak. Dużo więcej na ten temat znajdziesz w innym wpisie na blogu Mercado: Zapach jaśminu - jakie ma właściwości i zastosowanie?
Olejek cedrowy
Cedr był uważany za drzewo święte, a jego olejek miał właściwości oczyszczające. Egipcjanie wykorzystywali go nie tylko w perfumach, ale także w kąpielach, aby wzmocnić swoje ciało i duszę.
W czasach obecnych wiemy, że olejek cedrowy ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, a także uspokajające. Dlatego też dobrze komponuje się z olejkiem bergamotowym, cyprysowym, lawendowym, sosnowym czy eukaliptusowym.
Olejek cedrowy to jeden z najwcześniej wykorzystywanych przez ludzkość surowców w celach terapeutycznych i estetycznych. W starożytnym Egipcie służył m.in. do balsamowania. W wielu dawnych kulturach cedr symbolizował wieczność, cierpliwość, wytrwałość oraz niezachwianą wiarę. Jego zapach … no pachnie drewnem, można powiedzieć, że po zastosowaniu go w pomieszczeniu pachnie w nim jakby luksusowo. Powyższe nawiązanie do słynnego cytatu z filmu Kogel Mogel, nie jest przypadkowe, gdyż zapach olejku cedrowego wiele osób opisuje jako luksusowe drewno.
Jak można używać olejki eteryczne?
Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, nie tylko jako perfum, ale także dodatek do kąpieli, czy składnik masażu, olejek do aromaterapii czy po prostu jako ładny zapach do dyfuzora na olejki eteryczne.
Dlaczego warto wypróbować olejki i perfumy egipskie?
Olejki i perfumy z Egiptu to nie tylko piękne zapachy, ale także kawałek historii. Stosując je, możesz poczuć się jak Kleopatra i przenieść się w czasie do starożytnego Egiptu.
Odnośnie przenoszenia się w czasie do starożytnego Egiptu i budowania przyjemnej książki, na bazie pozyskanej wiedzy można przy pomocy dyfuzora i książki odetchnąć od spraw bieżących i udać się w daleką podróż, bez korzystania z samolotu.
Jak to możliwe?
Rozpal kadzidełko, użyj kominka ceramicznego albo napełnij dyfuzor olejkiem mirrowym, cedrowym, cynamonowym czy terpentynowym albo olejkiem z kadzidłowca.
Następnie usiądź i oddaj się lekturze książki Merit z Egiptu.
O czym jest książka? Opowiada ona historię Egipcjanki imieniem Merit, która została sprzedana do niewoli.
Trafia ona do domu, w którym staje się służącą i zaprzyjaźnia się z hebrajską dziewczyną. W toku wydarzeń bohaterka przeżywa wydarzenia znane z Biblii, a mianowicie zesłanie plag rujnujących Egipt.
Jest to historia w odróżnieniu od przekazu biblijnego opisana z jej perspektywy. Z punktu widzenia Egipcjanki, która stała się niewolnicą (jak hebrajczycy), która została wychowana i żyła w starożytnym Egipcie. Wtedy też tytułowa Merit zostaje postawiona przed niezwykle trudną decyzją:
- zostać i narazić swoich bliskich na śmierć,
- uciec daleko, od wszystkiego, co zna wraz z Hebrajczykami, którzy zamierzają opuścić Egipt.
Lektura tej książki w atmosferze i w otoczeniu zapachów powszechnie obecnych w tamtym czasie może tylko wzmocnić wrażenia, które dostarcza ta powieść.
Podsumowanie
Olejki i perfumy z Egiptu mają bogatą historię, która sięga czasów Kleopatry, a nawet znacznie dalej. Wykorzystując naturalne składniki, możemy cieszyć się ich właściwościami i aromatem również dzisiaj.
Pamiętaj, że olejki i perfumy z Egiptu to nie tylko piękne zapachy, ale także sposób na połączenie z bogatą kulturą tego niezwykłego kraju. Niech aromaty Egiptu wprowadzą Cię w nastrój i pozwolą poczuć się jak prawdziwa królowa!
Zachęcamy do odkrywania egipskich zapachów i zanurzenia się w świecie starożytnego Egiptu, zarówno przez lekturę jak i zapachy.